Zamknij

Design społeczny po polsku. Projekt, który może zmienić życie kobiet po mastektomii

Redakcja
19.06.2018 21:07
Design społeczny po polsku. Projekt, który może zmienić życie kobiet po mastektomii
fot. MakeMe! mat. prasowe/Małgorzata Załuska

Zindywidualizowana, zewnętrzna proteza piersi to innowacja, która może zmienić życie kobiet cierpiących na raka piersi. Projekt Polki, Małgorzaty Załuskiej właśnie otrzymał pierwszą nagrodę w prestiżowym MakeMe!, międzynarodowym konkursie dla młodych projektantów na Łódź Design Festival.

Simpla, zindywidualizowana proteza piersi

Takich innowacji potrzebujemy - Simpla to rozwiązanie, na które czeka wiele kobiet, cierpiących na chorobę nowotworową piersi. Mastektomia to często bolesny i trudny temat dla wielu z nich. Projekt Małgorzaty Załuskiej ma im pomóc."Moim głównym celem było odejście od medycznej wyrazowości, poprawa walorów użytkowych oraz nadanie protezie indywidualnego charakteru." - pisała w opisie projektantka. Narzędzie jest przeznaczone dla kobiet po mastektomii jednostronnej. Dzięki niemu mogą samodzielnie zaprojektować i wytworzyć zewnętrzną protezę piersi.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ TEŻ:

"Simpla" to po hiszpańsku "szczera"

Podstawową bazą dla modelu protezy są zdjęcia drugiej, zdrowej. Na ich podstawie generowany jest skan 3D, wiernie odtwarzający indywidualny zarys pierwowzoru. To nie jedyne udogodnienie. Po zatwierdzeniu parametrów, takich jak rodzaj, struktura oraz kolor projekt wysyłany jest do druku. Użytkowniczka otrzymuje przesyłkę z już gotowym produktem. Dzięki zastosowanej strukturze, proteza naśladuje ludzkie ciało swoim zachowaniem fizycznym, a nie wyglądem. Wykorzystanie technologii skanowania oraz druku przestrzennego pozwoliło na idealne dopasowanie protezy do ciała jej przyszłej właścicielki.

MakeMe! mat. prasowe/ Małgorzata Załuska
fot. MakeMe! mat. prasowe/ Małgorzata Załuska

MAMY TEŻ DLA CIEBIE:

Amputacja piersi zmienia życie

Projekt był pracą dyplomową Załuskiej. Chciała pokazać, jak powinien wyglądać społecznie zaangażowany design. Udało jej się - Simplę doceniono w prestiżowym, międzynarodowym konkursie MakeMe! dla młodych projektantów, będącego częścią Łódź Design Festival. Rozwiązanie laureatka konkursu wymyśliła, wspierając bliską osobę, która przeszła zabieg usunięcia guza sutka. W jego efekcie straciła jedną pierś. Później często zwierzała się pomysłodawczyni nowej protezy z niedogodności związanych z noszeniem modeli dostępnych obecnie na rynku.

MakeMe! mat. prasowe/ Małgorzata Załuska
fot. MakeMe! mat. prasowe/ Małgorzata Załuska

Dzięki temu młoda designerka wiedziała, jakim utrapieniem potrafią być nawracające alergie skórne, odparzenia czy bóle od skrzywionej sylwetki. Załuska nie ukrywa też, że jej intencją było wyjęcie protezy z kontekstu sfery medycznej. "Silny związek protezy z chorobą i szpitalem ciągle im o niej przypomina" - zdradza autorka pionierskiego projektu.

WARTO WIEDZIEĆ:

Proteza wcale nie musi być droga

Już od kilku lat świat nauki intensywnie pracuje nad protezami nowej generacji. Ciągle jednak problemem pozostaje wysoki koszt ich produkcji. Dalszy rozwój nowych technologii pozwolił już jednak na przełom w tej kwestii. Jedną z nich jest wykorzystany przez autorkę pomysłu druk 3D. Dzięki jego zastosowaniu całkowita cena Simpli plasuje się pomiędzy kosztem rekonstrukcji piersi, a kupnem innej zewnętrznej protezy. Załuska nie wyklucza nawet, że w przyszłości proteza jej projektu mogłaby stać się jeszcze tańsza. Taki design społeczny to my rozumiemy.

RadioZET.pl/AG