Zamknij

Duże zmiany w Google. Nowy regulamin lepiej przeczytać w całości! Aplikacje stracą swoje funkcje?

Redakcja
07.01.2019 15:22
Duże zmiany w Google. Nowy regulamin lepiej przeczytać w całości! Aplikacje stracą swoje funkcje?
fot. Shutterstock

Już 9 stycznia 2019 roku w regulaminie Google Play pojawią się istotne dla działania aplikacji na Androidzie zmiany. Jednymi z nich będzie utrudniony dostęp do historii połączeń i wiadomości SMS na telefonie. Niestety, oznacza to także blokadę takich funkcji aplikacji chroniących smartfony jak np. ich zdalna kontrola. Nowy regulamin powinniście koniecznie przeczytać w całości!

Nowy regulamin Google

Wejdzie w życie już 9 stycznia 2019 roku, zmieniając sposób, w jaki działa większość aplikacji mobilnych dostępnych w sklepie Google Play. Jedną z największych, planowanych zmian jest utrudnienie dostępu aplikacjom do historii połączeń i wiadomości SMS na smartfonach. Czemu to ma służyć? Aktualnie często nawet nie wiemy (ponownie, czytanie regulaminów...) o tym, do jakich informacji udzielamy dostępu różnym aplikacjom. Nowe zasady mają zaostrzyć warunki, na jakich wyrażamy zgodę na to, dzięki czemu nasze prywatne dane będą lepiej chronione. Aby uzyskać pozwolenie Google i użytkowników na udzielenie owego dostępu, konieczne będzie wypełnienie stosownego formularza, z zastrzeżeniem, że i tak nie wszystkie wnioski muszą zostać rozpatrzone przez giganta technologicznego pozytywnie. Z czym to się wiąże?

Zobacz także

Zobacz także

Koniec ze zdalnym dostępem do smartfona przez aplikację

Niestety, zaostrzenia z nowego regulaminu Google oznaczają również niedogodności dla użytkowników aplikacji na Androidzie. Apki chroniące telefon przed potencjalnymi złodziejami a także kradzieżą samych danych, takie jak np. popularny w Polsce Cerberus nie będą już mogły uzyskać np. zdalnego dostępu do naszego telefonu. Twórcy aplikacji poinformowali już użytkowników o nadchodzących utrudnieniach, nie kryjąc przy tym swojego zdziwienia - odmowa dostępu przeczy logice nowego regulaminu, według której to właśnie duże, popularne apki korzystające z ogromnych baz danych miałyby być wystarczająco wiarygodne, aby powierzyć im wrażliwe informacje posiadaczy smartfonów.

Z lubianych aplikacji znikną także i takie funkcje jak np. robienie backupów, czy wymazywanie za pomocą komend SMS. To już budzi sprzeciw części użytkowników, którzy podkreślają, że bez takich opcji sposób funkcjonowania części zablokowanych aplikacji mobilnych nie ma zwyczajnie sensu. Ciekawe, co na to Google! Gigant jeszcze nie odniósł się do zgłoszonych uwag.

RadioZET.pl/źródło:AndroidPolice/AG

Zobacz także

Zobacz także