Zamknij

Elon Musk chce walczyć z fake newsami za pomocą Pravdy

Redakcja
24.05.2018 15:17
Elon Musk
fot. OnInnovation, CC BY-ND 2.0

Elon Musk nawet z żartów potrafi stworzyć szansę na biznes – właściciel Tesli, Space X i Boring Company zastanawia się nad stworzeniem serwisu pozwalającego oceniać wiarygodność publikowanych informacji. Ma już nawet  dla niego nazwę – Pravda

Patrząc na historię oświadczeń Elona Muska można odnieść wrażenie, że miliarder, mimo częstego rzucania żartami w serwisach społecznościowych, wszystko traktuje jak najbardziej poważnie.

Tak było na przykład z deklaracją, że następnym gadżetem wprowadzonym do sprzedaży po wykupieniu przez klientów czapek Boring Company będzie miotacz ognia – jak zażartował, tak zrobił. I dorzucił do niebezpiecznego sprzętu zasady użytkowania napisane wierszem.

Gdy pojawiły się pierwsze informacje na temat problemów Facebooka z dbaniem o prywatność danych i wyszedł na jaw skandal z Cambridge Analytica, Musk nie zawahał się nawet chwili i spełnił obietnicę wykasowania profilu Tesli i Space X, mimo że śledziło je po kilka milionów osób.

Walka z fake newsami najnowszym przesięwzięciem Elona Muska

Teraz Elon Musk pyta, czy powinien rozwiązać problem fałszywych informacji zalewających internet – jak chwali się, ma już nawet dla serwisu pozwalającego oceniać wiarygodność publikacji i dziennikarzy wymyśloną nazwę.

fot. zrzut ekranu
fot.

Szybko odkryto, że nazwa to nie wszystko – jeszcze w 2017 roku w Delaware powstała spółka Pravda, która miała zostać założona z polecenia Muska. Nazwa serwisu oceniającego rzetelność informacji nawiązuje do tytułu komunistycznej gazety, pokazujące zakłamany, propagandowy obraz rzeczywistości.

Pomysł Muska nie padł przypadkiem – miliarder zmaga się ostatnimi czasu z niezbyt przychylnymi artykułami w prasie, zarzucającymi mu między innymi tuszowanie wypadków w fabrykach i działania mające zapobiec powstaniu w nich związków zawodowych.

Zagłosuj

Czy pomysł na głosowanie nad prawdziwością informacji jest dobry?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/MT