Zamknij

Europejsko-japoński projekt odkryje tajemnice Merkurego. Na pokładzie sondy znajduje się polskie urządzenie!

Redakcja
22.10.2018 19:19
Europejsko-japoński projekt odkryje tajemnice Merkurego. Na pokładzie sondy znajduje się polskie urządzenie!
fot. ESA mat. prasowe

Merkury to wciąż najsłabiej poznana przez nas planeta w Układzie Słonecznym. ESA i JAXA chcą to zmienić. Na pokładzie wysłanej na misję badawczą sondy BepiColombo znajduje się również urządzenie stworzone przez polskich inżynierów. 

Merkury to najmniejsza planeta Układu Słonecznego

Wciąż wiemy o niej znacznie mniej, niż o Marsie czy Wenus. Wspólna misja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA) ma to zmienić. W kierunku tajemniczej planety wysłano sondę BepiColombo, która opuściła Ziemię w nocy 20 października 2018 roku.

Podróż zajmie sondzie aż 7 lat - w tym czasie okrąży Słońce 18 razy i wykona 9 przelotów blisko innych planet. BepiColombo wejdzie na orbitę Merkurego dopiero w grudniu 2025 roku. 

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Misja sondy BepiColombo

Na pokładzie ważącej 4 tony sondy znalazło się urządzenie opracowane i skonstruowane z udziałem Polaków. To spektrometr MERTIS (MErcury Radiometer and Thermal infrared Imaging Spectrometer), który ma zbadać skład mineralny skał i właściwości termiczne powierzchni Merkurego. Dzięki tym danym będziemy w stanie odtworzyć przynajmniej część geologicznej historii planety. Najbardziej szczegółowe badania Merkurego, jakie wykonano do tej pory mają na celu poszerzyć naszą wiedzę na temat początków powstawania Układu Słonecznego a także kolejnych etapów ewolucji samych planet. 

Japońskie sondy są znane ze swojej precyzji i innowacyjności. Jeszcze kilka dni temu świętowali pierwsze udane lądowanie swoich dwóch łazików na asteroidzie. Maszyny nie tylko świetnie radzą sobie na jej powierzchni, ale też otwierają nowy rozdział w historii konstrukcji tych maszyn. Poruszają się przy pomocy...skoków. Tym większą nadzieję żywi ESA na to, że współpraca przy nowej misji okaże się sukcesem dla obu stron i nauki. Na Merkurym udało się wcześniej wylądować tylko sondom NASA.

RadioZET.pl/źródło:CrazyNauka/AG

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także