Zamknij

Facebook udostępnia numery telefonów użytkowników? Każdy może wyszukać wasz profil

Redakcja
04.03.2019 16:16
facebook
fot. Shutterstock

Facebook nakłaniając użytkowników do zmiany zabezpieczeń konta na dwuetapową weryfikację przy wykorzystaniu numeru telefonu nie zdradza niestety, że udostępnia go potem praktycznie dowolnym osobom posiadającym konto na platformie. Opcji wyszukiwania profilu za pomocą numeru telefonu nie można całkowicie wyłączyć, tymczasem jedną z nowych metod oszustów jest duplikacja kart SIM użytkowników w celu uzyskania dostępu do ich konta w banku. Nawet w przypadku ukrycia lub usunięcia numeru nadal jest on widoczny w niektórych miejscach. Jak takie zaniedbanie prywatności tłumaczą przedstawiciele giganta? 

Facebook: wyszukiwanie profilu za pomocą numeru telefonu

Jeśli choć raz skusiliście się na podanie Facebookowi waszego numeru telefonu, jest już za późno. Platforma społecznościowa, która w ostatnich miesiącach spotyka się z coraz większą falą krytyki z powodu zaniedbywania kwestii prywatności użytkowników znowu przekracza dopuszczalną granicę. Jak zwraca uwagę jeden z użytkowników Twittera, na chwilę obecną nie da się kompletnie dezaktywować możliwości wyszukiwania profilu na platformie za pomocą numeru telefonu. 

Pomijając kwestię tego, że wasz profil może w takiej sytuacji znaleźć dosłownie każdy, problemem pozostaje również udostępnianie samego numeru, który może zostać wykorzystany nawet do próby kradzieży waszych pieniędzy z konta. W jaki sposób? Jedną z nowszych metod oszustów jest  duplikowanie karty SIM właścicieli smartfonów, aby za jej pomocą uzyskać dostęp do systemów bankowości internetowej. 

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Facebook umożliwia kradzież?

Taka nieostrożność ze strony giganta technologicznego może więc wiele kosztować każdego, kto podał swój numer telefonu, aby aktywować dwuetapową weryfikację na swoim koncie na Facebooku. Jak firma się z tego tłumaczy? Zdaniem przedstawiciela Facebooka, Jaya Nancarrowa taka wersja ustawień jest już znana użytkownikom od dawna, a numery zostały podane dobrowolnie. "Takie ustawienie odnosi się do każdego numeru telefonu, jaki użytkownik doda do swojego konta" - tłumaczył dodając, że takie rozwiązanie nie było projektowane z myślą o żadnej konkretnej funkcji. Jednak dziennikarze serwisu "Gizmodo" już w ubiegłym, 2018 roku ostrzegali, że dodany do konta numer telefonu jest widoczny dla potencjalnych reklamodawców już w trakcie kolejnych kilku tygodni.

Warto jednak wspomnieć, że od maja 2018 roku możliwe jest także aktywowanie dwuetapowego zabezpieczenia konta bez konieczności podawania swojego numeru. 

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Facebook: Czy da się usunąć dodany do konta numer telefonu?

Niestety, choć jest to możliwe, nie spowoduje tego, że gigant technologiczny nie zachowa tej informacji.

numertelfb
fot. Facebook

W nagłaśnianym w 2016 roku przypadku dziennikarki serwisu "The Telegraph" jej numer telefonu pojawił się w posiadaniu platformy pomimo tego, że wcale go im nie podawała. Podobnych skarg nie brakowało także i od innych użytkowników.

Jak to możliwe? Jednym ze sposobów, w jaki Facebook pozyskuje numery jest również aplikacja WhatsApp, coraz bliżej integrowana z gigantem społecznościowym. Jak broni się Facebook? Choć wyszukiwanie za pomocą numeru telefonu można ograniczyć wyłącznie do grona osób, które mamy w znajomych, automatycznie jest ono ustawione jako dostępne dla wszystkich. Powód? Według Facebooka taka opcja umożliwia nam odnalezienie nowych, interesujących nas osób, których jeszcze nie dodawaliśmy do listy znajomych. Jeśli waszym priorytetem jest jednak prywatność, ustawienia musicie zmienić już samodzielnie. Niestety, pytani o to, czy w przyszłości pojawi się możliwość wyłączenia opcji wyszukiwania profilu w taki sposób w ogóle, przedstawiciele Facebooka odmówili komentarza. 

RadioZET.pl/źródło:Techcrunch;Thetelegraph;Gizmodo

Zobacz także

Zobacz także