Zamknij

Facebook pokazał swój "Portal". Warto kupić?

Redakcja
09.10.2018 17:25
Facebook pokazał swój "Portal". Warto kupić?
fot. Shutterstock

Choć nowy gadżet od Facebooka oferuje kilka interesujących opcji, warto porządnie się zastanowić, zanim damy się namówić na kupno "Portalu". Czy gigant społecznościowy tym razem będzie umiał zadbać o prywatność danych użytkowników?

Facebook zaprezentował Portal

Portal to gadżet, który w zamierzeniu ma umożliwić nam łatwiejsze korzystanie z usług serwisu i prowadzenie wideo-czatów. Portal ma zapewnić nam dostęp do ukrytych opcji w serwisie, ale można też wykorzystywać go w inny sposób. Czy warto się skusić na taki zakup? Największą, mocno uzasadnioną wątpliwością jest bezpieczeństwo naszych prywatnych danych. Na jaw wychodzą coraz to kolejne, nie do końca przejrzyste praktyki serwisu, który gromadzi na nasz temat znacznie więcej informacji, niż nawet sami mu udostępniamy. Być może z tego względu dobrze zadbano o sprzętowe zabezpieczenia w postaci zaślepki na kamerkę urządzenia, a także poręczny przycisk u góry, umożliwiający natychmiastowe rozłączenie mikrofonu i kamery jednym dotknięciem. Facebook zapewnia też, ze nie zamierza rejestrować oraz przechowywać na serwerach żadnych z prowadzonych za pośrednictwem Portalu rozmów. Czy im w to wierzyć, musicie zdecydować już sami.

Zobacz także

Facebook Portal: interaktywne bajki dla dzieci

Wideo-czat prowadzony za pośrednictwem Portalu ma być o wiele ciekawszy. W dostosowanej do urządzenia wersji Messengera możemy wyświetlać cały obraz przesyłany nam przez naszego rozmówcę, lub zaznaczyć opcję, dzięki której kamera będzie śledzić jedynie jego twarz w trakcie kiedy np. chodzi po pokoju. To może ułatwić wideo-czaty, ale to nie wszystko. Jedną z atrakcyjniejszych nowych opcji, jakie zaprezentowano, jest zestaw specjalnych filtrów, dostosowywanych w czasie rzeczywistym do...czytanej dzieciom bajki. Jeśli właśnie czytacie maluchowi jego ulubioną opowieść, do waszej wyświetlanej postaci zostaną dostosowane zabawne nakładki. Lekturę będą też uzupełniać interaktywne ilustracje. Idealne rozwiązanie podczas podróży służbowych, kiedy chcecie pomóc wieczorem uśpić najmłodszych!

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Facebook Portal: cena

Portal ma też znacznie usprawnić sposób, w jaki korzystamy z takich aplikacji jak np. Spotify. Dotykowy ekran i kamera z wbudowanymi sterownikami dostosowanymi do możliwości różnych apek sprawiają, że urządzenie może świetnie sprawdzić się jako domowy odtwarzacz muzyki, interaktywna ramka na zdjęcia czy prywatna pogodynka. Portal występuje w dwóch wersjach - standardową wyposażono w ekran o przekątnej 10.1" oraz rozdzielczości 1280x800 px. Model Portal+ oferuje już rozdzielczość FullHD (można ją ustawić zarówno w pionie jak i poziomie) przy przekątnej ekranu 15,6". Na razie obie wersje gadżetu są dostępne w przedsprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Cena standardowej wersji to 199 dolarów, podczas gdy za Portal+ trzeba zapłacić już 349 dolarów. Do regularnej sprzedaży Portal ma trafić już w listopadzie 2018 roku.

RadioZET.pl/źródło:Techcrunch;KomputerŚwiat/AG

Zobacz także