Zamknij

Facebook powalczy razem z PAP z fake newsami

Redakcja
10.10.2018 13:28
Kampania edukacyjna Facebook i PAP
fot. materiały prasowe

Polska Agencja prasowa stała się tymczasowym partnerem Facebooka w walce z fake newsami – owocem współpracy jest społeczna kampania informacyjna, którą portal społecznościowy będzie wyświetlał polskim użytkownikom.

Akcja ma dotrzeć do około 80% Polaków korzystających z Facebooka. na 10 infografikach można będzie zobaczyć porady o tym, w jaki sposób patrzeć na pojawiające się w sieci informacje, żeby ocenić ich wiarygodność.

Kampania edukacyjna ma trwać przez miesiąc – film ma być pokazywany na zasadach podobnych, jak użytkownikom prezentowane są reklamy.

- Chcemy dotrzeć do użytkowników, za pośrednictwem strony facebookowej PAP, z serią 10 wskazówek, które mają inspirować, aby krytycznie spoglądać na wiadomości - powiedział szef zespołu Facebooka ds. polityki publicznej w Polsce i krajach bałtyckich, Jakub Turowski.

Zobacz także

Facebook pomaga wykrywać fake newsy

Facebook dzieli się z użytkownikami następującymi poradami:

  • Nie ufaj nagłówkom. Fałszywe informacje zwykle mają chwytliwe nagłówki zapisane wielkimi literami, z wykrzyknikami. Jeśli szokujące stwierdzenie w nagłówku wygląda na niewiarygodne, prawdopodobnie takie jest.
  • Dobrze przyjrzyj się adresowi URL. Oszukańczy lub tylko podobny adres URL może świadczyć o tym, że dana informacja jest fałszywa. Wiele stron z fałszywymi informacjami naśladuje autentyczne źródła, wprowadzając w tym celu niewielkie zmiany do adresu URL. Możesz odwiedzić witrynę, aby porównać dany adres URL z wiarygodnymi źródłami.
  • Sprawdź źródło. Upewnij się, że informacja pochodzi ze źródła, któremu ufasz i które ma dobrą reputację. Jeśli informacja została opublikowana przez nieznaną organizację, zapoznaj się z sekcją Informacje na stronie tej organizacji, aby dowiedzieć się więcej.
  • Uważaj na nietypowe formatowanie. Wiele stron z fałszywymi informacjami zawiera błędy ortograficzne lub ma nietypowy układ. Dobrze przyjrzyj się informacji pod tym kątem.
  • Zwróć uwagę na zdjęcia. Fałszywe informacje często zawierają zmanipulowane zdjęcia lub filmy. Czasami zdjęcie może być autentyczne, ale wyrwane z kontekstu. Możesz poszukać zdjęcia lub obrazu, aby sprawdzić, skąd pochodzi.
  • Sprawdź daty. Fałszywe informacje mogą zawierać daty, które nie mają sensu, lub daty wydarzeń, które zostały zmienione.
  • Sprawdź dowody. Sprawdź źródła informacji autora, aby potwierdzić, że są one rzetelne. Brak dowodów lub poleganie na opinii nieznanych ekspertów może wskazywać na fałszywą informację.
  • Poszukaj opinii innych osób. Jeśli żadne inne źródło nie informuje o danej sprawie, informacja może być fałszywa. Jeśli informację podało kilka źródeł, którym ufasz, jest większe prawdopodobieństwo, że jest ona prawdziwa.
  • Czy zdarzenie jest dowcipem? Czasami fałszywe informacje trudno odróżnić od dowcipu lub satyry. Sprawdź, czy dane źródło publikuje humorystyczne treści, i czy szczegóły informacji oraz jej ton sugerują, że to tylko zabawa.
  • Niektóre informacje są celowo fałszywe. Do czytanych informacji podchodź sceptycznie i udostępniaj tylko te, które są wiarygodne.

Facebook dodał również, że prowadzi w Polsce rozmowy na temat fact checkingu – podjęcia współpracy z partnerem, który będzie sprawdzać wiarygodność publikowanych informacji oznaczać je jako prawdziwe lub fałszywe. Nie zdradzono, z kim negocjuje portal społecznościowy.

Zagłosuj

Spotykasz czasem w internecie fałszywe informacje?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/MT