Zamknij

Jak nauczyć dziecko mądrze korzystać z internetu?

Anna Parcheta
26.09.2019 13:25
Jak nauczyć dziecko mądrze korzystać z internetu?
fot. Shutterstock

Internet to nie tylko źródło rozrywki, lecz także doskonałe narzędzie do nauki i zdobywania nowych kompetencji. Wystarczy tylko umiejętnie z niego korzystać. Tego właśnie uczy dzieci i młodzież Fundacja Orange w ramach swoich programów edukacyjnych #SuperKoderzy i MegaMisja.

Choć coraz częściej mówi się, że obecnie dzieci rodzą się już ze smartfonem w dłoni, a internet nie ma przed nimi żadnych tajemnic, to okazuje się, że umiejętne i mądre korzystanie z sieci wcale nie jest tak powszechną kompetencją, jak mogłoby się wydawać.

Dlaczego uczenie dzieci mądrego korzystania z internetu jest tak ważne?

„Każdego dnia nasz mózg otrzymuje średnio 34 gigabajty informacji, a ludzie tworzą w sumie 2,5 kwintyliona bajtów danych dziennie. W każdej minucie mamy 3,8 miliona zapytań do Google i szacuje się, że średnio dziennie skrolujemy 90 metrów informacji. Jeszcze nigdy w historii nie mieliśmy do przetworzenia tyle danych w tak krótkim czasie – dla porównania przeciętny człowiek w średniowieczu nie dostawał takiej ilości informacji przez całe swoje życie!” – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange od 14 lat zajmującej się cyfrową edukacją.

Te liczby mówią same za siebie. Odnalezienie się w tym zalewie newsów nie jest proste, zwłaszcza dla najmłodszych użytkowników internetu, którzy nie wiedzą jeszcze, jak selekcjonować treści, które do nich trafiają. Chociaż dzieci i młodzież w sieci często poruszają się znacznie sprawniej niż my, dorośli, to jednak – jak wynika badania EU Kids Online 2018 (pełen raport na stronie Fundacji Orange)1 – internet traktują głównie jako źródło rozrywki i w większości wykorzystują do przeglądania portali społecznościowych. Wśród nastolatków ¾ badanych aktywnie z nich korzysta. Młodzi używają internetu do komunikacji, gier, słuchania muzyki i oglądania filmów. Jednak bardziej zaawansowane czy twórcze sposoby wykorzystywania sieci są rzadką umiejętnością. Potwierdza ją zaledwie 10% badanych. Informatyzacja wielu obszarów życia jest faktem, a dzięki internetowi mobilnemu jesteśmy stale online. Od nowych technologii nie da się uciec, zamiast tego lepiej je oswoić i nauczyć młode pokolenie mądrze z nich korzystać. W tym właśnie pomaga Fundacja Orange współpracując z nauczycielami i szkołami. W sumie pracuje już z przeszło 1400 placówkami w całej Polsce.

megamisja-zajecia-edukacyjne-fundacji-orange
fot. Dzieci uczą się programowania

Fundacja Orange przygotuje uczniów do cyfrowej zmiany

W ramach programów #SuperKoderzy i MegaMisja 300 szkół otrzyma wsparcie od Fundacji Orange i w ramach 10-miesięcznego cyklu zajęć przygotuje uczniów do krytycznego i pożytecznego korzystania z technologii. Uczestnicy MegaMisji uczą się, jak odróżniać prawdziwe informacje od fałszywych, jak chronić swoją prywatność online, przestrzegać praw autorskich i zachować równowagę między czasem online a offline. Starsi uczniowie z klas 48 odkrywają świat programowania w #SuperKoderach. Szkoły mają do wyboru kilkanaście ścieżek tematycznych, które wpisują się w podstawę programową większości szkolnych przedmiotów, nie tylko informatyki. Kodowanie pojawia się m.in. na muzyce, języku polskim i angielskim, przyrodzie czy historii.

„Nawet, jeśli trudno nam dziś przewidzieć, jak będzie wyglądał świat za 10 czy 20 lat, musimy szukać dróg rozwoju dla najmłodszych. Jednym z oczywistych sposobów jest nauka mądrego, kreatywnego i bezpiecznego korzystania z technologii, jaką prowadzimy we współpracy z nauczycielami, uzupełniając program szkolny o ważne elementy cyfrowej edukacji” – dodaje Ewa Krupa.Szkoły, które nie zakwalifikowały się do MegaMisji, od tego roku będą mogły skorzystać z otwartej platformy w internecie. Już od 14 października wszystkie materiały i scenariusze zajęć będą dostępne bezpłatnie dla pod adresem www.megamisja.pl. Również scenariusze lekcji #SuperKoderów są opublikowane na wolnych licencjach i mogą z nich korzystać wszyscy chętni nauczyciele czy rodzice. Więcej informacji na stronie fundacja.orange.pl/aktualnosci/artykul/megamisja-superkoderzy-start.

megamisja-superkoderzy-infografika
fot.

Dzieci uczą się programowania - inforgrafika

1http://fundacja.orange.pl/badania (dostęp: 22.09.2019).

Artykuł powstał we współpracy z Orange.