Zamknij

Google Chrome 70 nadchodzi. Nowe wtyczki poprawią bezpieczeństwo rozszerzeń!

Redakcja
02.10.2018 16:57
Google Chrome 70 nadchodzi. Nowe wtyczki poprawią bezpieczeństwo rozszerzeń!
fot. Pixabay

Przy przygotowywaniu aktualizacji zespół Google sugerował się opiniami użytkowników. Prośby o poprawę bezpieczeństwa logowania się do konta Google czy dostępnych w Chrome Web Store rozszerzeń przeglądarki zostały nie tylko wysłuchane, ale wprowadzone w życie. Co się zmieni?

W Google Chrome 70 zadbano o bezpieczeństwo

Kolejna aktualizacja jednej z najpopularniejszych przeglądarek internetowych przyniesie ze sobą sporo nowości. Jedną z nich ma być radykalna poprawa bezpieczeństwa pobieranych z Chrome Web Store rozszerzeń. Choć znakomita większość z nich to pożyteczne narzędzia, ułatwiające pracę czy porządkowanie wyszukiwanych informacji i stron, zdarzają się również niestety wśród nich takie, które ukrywają złośliwe oprogramowanie (malware), programy śledzące czy nawet koparki kryptowalut. Gigant z Mountain View już nie raz musiał się tłumaczyć, dlaczego nie sprawdza dodawanych do internetowego sklepu rozszerzeń tak, aby uniknąć podobnych wpadek. Teraz Google obiecuje, że sytuacja się zmieni. Do przeglądarki zostanie dodana nowa opcja, dzięki której w ustawieniach sami będziemy mogli wybrać, na jakich stronach ma działać dane rozszerzenie. Do wyboru będzie także kwestia tego, czy rozszerzenie ma się uruchamiać na nich automatycznie, czy też wyłącznie po tym, jak w nie klikniemy. Dodatkowe zabezpieczenie sprawi, że oszukać użytkowników będzie znacznie trudniej!

chrome-70-zmiany
fot.

To nie koniec zmian w tym zakresie - zespół Google ma dodatkowo osobiście sprawdzać wiarygodność i bezpieczeństwo tych zewnętrznych rozszerzeń, które wymagają od użytkowników nadania im szerokich uprawnień. Testy mają być przeprowadzone również pod kątem tzw. jasności kodu. W tym przypadku chodzi o zewnętrznie napisany kod, na którym dane rozszerzenie bazuje poza kodem źródłowym przeglądarki. Jeśli został celowo niejasno napisany może oznaczać to, że twórcy rozszerzenia tak naprawdę zaszyli w nim ukryte, złośliwe oprogramowanie. Programiści Google dali więc twórcom zewnętrznych aplikacji i rozszerzeń czas do 1 stycznia 2019 roku, aby "uprzątnęli swój kod w taki sposób, aby zapewnić jego pełną przejrzystość".

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Google Chrome 70: jakie zmiany?

Kolejną nowością, która przysłuży się bezpieczeństwu waszego konta Google jest zmiana ustawień logowania. O ile dotychczas podczas logowania się np. do Gmaila logowaliśmy się do naszego konta automatycznie również w innych oknach przeglądarki, o tyle teraz będziemy mogli zdecydować, czy taka opcja nam odpowiada. Przełącznik umożliwi więc logowanie się osobno do różnych usług Google. Uwaga, nowa opcja będzie aktywowana automatycznie, jeśli więc chcemy pozostać przy poprzednich ustawieniach, będziemy musieli wyłączyć funkcję przełącznika samodzielnie. 

chrome-70-zmiany
fot.

Nowy interfejs usługi zapewni z kolei większą jasność w zakresie tego, gdzie i kiedy jesteśmy aktualnie zalogowani, oraz czy dochodzi przy tym do synchronizacji danych. W ten sposób bowiem często uruchamiane przez nas strony zbierają po cichu informacje na nasz temat. 

chrome-70-zmiany
fot.

RadioZET.pl/źródło:9to5Google;Spider'sWeb/AG

Zobacz także

Zobacz także