Zamknij

Google obchodzi 20 urodziny! 5 rzeczy, których nie wiecie o słynnej wyszukiwarce

Redakcja
04.09.2018 17:21
Google obchodzi 20 urodziny! 5 rzeczy, których nie wiecie o słynnej wyszukiwarce
fot. YouTube

Google założono dokładnie 4 września 1998 roku. Z okazji 20 urodzin najsłynniejszej wyszukiwarki internetowej przywołujemy 5 ciekawostek o niej, których jeszcze nie znacie!

Google obchodzi 20 urodziny!

To wyjątkowa okazja - najsłynniejsza internetowa wyszukiwarka została założona dokładnie 4 września 1998 roku. Z tej okazji przedstawiamy wam 5 rzeczy, których mogliście jeszcze o niej nie wiedzieć!

Zobacz także

Zobacz także

1. Pierwsze Google Doodle stworzono z okazji festiwalu Burning Man

Jeśli jesteście fanami Google'owskich Doodle, ciekawe jak spodobałaby się wam jego pierwsza wersja. Estetycznie była dosyć oszczędna, jednak charakterystyczną postać błyskawicznie rozpozna każdy oddany fan festiwalu Burning Man. Poniższe Google Doodle powstało 30 sierpnia 1998 roku, a stworzyli je...sami założyciele firmy, Larry Page i Sergey Brin. W ten sposób dali znać wszystkim, że w trakcie trwania festiwalu nie będą dostępni.

doodle
fot. Google

Zobacz także

2. Google najpierw nazywało się "BackRub"

Pierwotna nazwa wyszukiwarki może wydawać wam się dziwna, jeśli nie jesteście informatykami. "BackRub" miało być nawiązaniem nie tyle do drapania pleców, co metody analizy zwrotnych linków, tzw. back links. Pod taką nazwą wyszukiwarka wystartowała na serwerach Uniwersytetu Stanforda, skąd po roku trzeba było ją zdjąć - generowała zbyt dużo ruchu. 

Zobacz także

3. Nazwa Google wzięła się...od pomyłki

Kiedy uznano, że "BackRub" jest nieco mniej chwytliwe, niż twórcy wyszukiwarki się spodziewali, nazwę postanowiono zmienić. Kolejnym dosyć oryginalnym pomysłem założycieli było słowo "googol", mające oznaczać "bardzo dużą liczbę" - jedynkę i sto zer. Wymyślił je...Milton Sirotta, dziewięcioletni siostrzeniec matematyka Edwarda Kasnera, który przedstawił je w swojej książce. Jednak kiedy przyszło do wypełniania formalności związanych z założeniem firmy, Larry Page pomylił się przy wpisywaniu nazwy podczas rejestracji domeny - właśnie tak powstało Google, jakie dziś znamy. 

Zobacz także

4. Z Google możesz zwiedzić Księżyc lub Marsa

Wirtualne spacery Google to masa frajdy - czy wiecie jednak, że w ten sposób możecie zwiedzić nie tylko zakamarki Ziemi? Z Mapami Google możesz także przenieść się na fascynującą Czerwoną Planetę, a także Księżyc. A to wszystko nie ruszając się sprzed monitora. 

Zobacz także

5. Google jest królem internetu

Wyszukiwarka skutecznie zmonopolizowała internet. Nawet do tego stopnia, że kiedy w 2013 roku strona przestała działać na dosłownie 5 minut, cały ruch w sieci momentalnie spadł o...40%. Więcej chyba dodawać nie musimy - no, może tyle, że była to bardzo kosztowna przerwa dla firmy. Google straciło wtedy 330 tys. funtów!

RadioZET.pl/źródło:Newsweek;Techcrunch;Gizmodo/AG

Zobacz także