Zamknij

Google wprowadza internet do Kuby i używa pewnych "trików"

Redakcja
27.04.2017 12:13
Google wprowadza internet do Kuby i używa pewnych "trików"
fot. pixabay

Google jest pierwszym zagranicznym dostawcą internetu na Kubie, jednocześnie znacznie zwiększającym komfort korzystania z sieci w tym kraju, dzięki pewnej autorskiej "sztuczce".

Kuba wciąż nie jest mocno rozwiniętym krajem, jeśli spojrzymy pod kątem dostępu do Internetu.

Według serwisu Buzzfeed, aktualnie duża część mieszkańców kraju może uzyskać połączenie z siecią jedynie poprzez 240 publicznych sieci Wi-Fi, które są rozsiane po całym kraju. Dostęp do takiej sieci to też wydatek dla Kubańczyków - godzina korzystania to 1,5$, a średnia pensja miesięczna wynosi 25$. Prędkości również nie powalają na kolana - zwykle sięgają 128 KB/s.

Google jest pierwszym zagranicznym usługodawcą internetu w tym kraju - do tej pory obsługiwane to było jedynie przez krajową firmę telekomunikacyjną ETECSA. Dzięki porozumieniu między ETECSA a Google, mieszkańcy będą mogli skorzystać z lepszej jakości połączenia z siecią.

Większy komfort z korzystania z sieci będzie możliwy dzięki pewnej "sztuczce" ze strony Google'a. Firma w 2014 roku wprowadziła na Kubę lokalne serwery, będące częścią Google Global Cache. Dzięki temu możliwe jest teraz na nich przechowywanie danych jak filmy viralowe i popularne zdjęcia, dzięki czemu mieszkańcy uzyskają do nich znacznie szybszy dostęp. Reszta treści musi jednak "przedrzeć" się połączenie, które biegnie podwodą do Wenezueli i stamtąd łączy się z resztą świata.

Google ma na celu zwiększenie dostępności sieci na Kubie, lecz to może zająć jeszcze nieco czasu.

RadioZET.pl/ BuzzFeed/AM