Zamknij

Hakerzy zmieniają smartfona w urządzenie do kopania kryptowalut. Uważaj na takie strony

Redakcja
14.02.2018 13:24
Hakerzy zmieniają smartfona w urządzenie do kopania kryptowalut. Uważaj na takie strony
fot. pexels

Już ponad milion urządzeń w ten sposób padło „łupem” cyberprzestępców.

Zespół ekspertów do spraw cyberbezpieczeństwa z firmy Malwarebytes odkrył poważne zagrożenie w sieci czyhające na użytkowników smartfonów z Androidem.

Nawet do 30 milionów razy w miesiącu użytkownikom pokazywana jest złośliwa reklama, która może zainfekować ich smartfona. Prosi ona użytkownika o przepisanie kodu captcha, którego poprawne wpisanie ma udowodnić, że jest on człowiekiem.

1
fot. Malwarebytes

Komunikat na stronie może wydawać się formą zabezpieczenia przed nadmiernym ruchem przez „boty” na stronie, na którą weszliśmy. Tak naprawdę reklama uruchamia się w nowej karcie, a my wpisując kod, dajemy jej właścicielowi sporą część mocy obliczeniowej sprzętu. Nasze urządzenia staje się więc przez tę chwilę niewolnikiem, który haruje na rzecz hakerów — konkretnie wydobywa walutę Monero

W przypadku niektórych urządzeń narażenie na dłuższe działanie takiego kodu może zbyt mocno przeciążyć podzespoły, powodując ich trwałe uszkodzenie

2
fot. Malwarebytes

Eksperci jak na razie wykryli pięć tego typu reklam, które przekierowują użytkowników na witrynę zawierającą kod do cryptojackingu. Według najnowszych statystyk dziennie wchodzi na nią ponad 800 tysięcy użytkowników i zasila tym samym konta bankowe hakerów.

Zagłosuj

Spotkałeś w sieci taką stronę?

Liczba głosów:

RadioZet.pl/AM