Zamknij

Huawei oszukuje klientów? Zawyżają wydajność swoich smartfonów

Redakcja
06.09.2018 14:52
Huawei oszukuje klientów? Zawyżają wydajność swoich smartfonów
fot. YouTube

Huawei otwarcie przyznał się do oszukiwania w benchmarkach. Producent tłumaczy się, że...tak robią wszyscy.

Huawei przyznaje się do zawyżania wydajności smartfonów

Firmę przyłapano na zawyżeniu wydajności ich najnowszego modelu smartfona, Honor Play. Portal Anandtech poddał telefon testom, m.in. GFXBench, aby sprawdzić, czy podane przez Huawei wyniki wydajności pokrywają się z rzeczywistością. Okazuje się, że producent znacznie je zawyżył. Po włączeniu opcji "benchmark detection" w telefonie aktywował się zaszyty tryb wysokiej wydajności, którego efektem ubocznym jest zbytnie nagrzewanie się obudowy modelu. Wszystko przez wyłączenie zabezpieczeń termicznych procesora modelu. To z kolei prowadzi do spowolnienia lub wyłączenia niektórych funkcji smartfona. Kiedy model przetestowano bez opcji wykrycia aplikacji testującej, wyniki prezentowały się już kompletnie inaczej.

gfxbench-thermal-honor-play
fot.

Zobacz także

Zobacz także

Huawei oszukuje w benchmarkach

Tego typu praktyki to norma wśród chińskich producentów - takie też było wytłumaczenie podane przez prezesa działu oprogramowania Huawei, dr. Wanga Chenglu. Według niego firma nie robi nic innego, jak próbuje doścignąć konkurencję. Nieuczciwe praktyki miałyby więc być usankcjonowane tym, że nikt nie decyduje się na podanie prawdziwych wyników. Chęć zdobycia dodatkowych punktów w rankingach ma podobno wymuszać na producentach wyłączenie zabezpieczeń.

Dodatkowo Wang usprawiedliwiał fałszowanie wyników benchmarków tym, że podawane w rankingach wyniki nie są może i realnym odzwierciedleniem wydajności telefonu przy jego normalnym użytkowaniu, ale konsumenci i tak traktują je w ten sposób. "Huawei traktuje swoich użytkowników priorytetowo. Nie bierzemy udziału w wyścigu po jak najlepsze wyniki benchmarków. Nie są one zresztą miarodajne, jeśli chodzi o rzeczywiste użytkowanie telefonu na co dzień. Smartfony Huawei wykorzystują zaawansowane technologie jak AI, by optymalizować wydajność sprzętu, włączając w to CPU, GPU i NPU. Kiedy ktoś uruchamia np. aplikację do robienia zdjęć, zarządza temperaturą i wydajnością energetyczną smartfona w taki sposób, aby umożliwić korzystanie z maksymalnych zasobów urządzenia. Kiedy nie ma takiej konieczności, do działania np. przeglądarki internetowej nasza sztuczna inteligencja przydziela tylko niezbędne zasoby do zapewnienia płynnej pracy. Kiedy więc oprogramowanie wykrywa działanie aplikacji testującej, naturalnie uaktywnia tryb wysokiej wydajności, aby dostarczyć optymalną wydajność. W przyszłości planujemy wprowadzić ten tryb także dla użytkowników, aby mogli korzystać z pełnych zasobów swojego telefonu, kiedy tylko będą chcieli" - dowodzi producent w oficjalnym oświadczeniu.

RadioZET.pl/źródło:ITHardware;KomputerŚwiat/AG

Zobacz także

Zobacz także