Zamknij

Huawei z problemami w Stanach Zjednoczonych. Służby nie ufają bezpieczeństwu chińskich smartfonów

Redakcja
15.02.2018 11:37
Huawei z problemami w Stanach Zjednoczonych. Służby nie ufają bezpieczeństwu chińskich smartfonów
fot. Huawei

Chiński producent ma spory problem z amerykańskim rynkiem.

Polacy już od dobrych kilku lat kochają produkty Huawei. Dzięki dobrej współpracy producenta z polskimi operatorami komórkowymi ich sprzęty są dostępne w każdej ofercie. Natomiast ich atrakcyjne ceny (i być może reklama z Lewandowskim) sprawiają, że smartfony i inne produkty Huawei w Polsce sprzedają się jak ciepłe bułeczki.

Nie na wszystkich rynkach Huawei jednak idzie tak dobrze jak u nas. Bardzo łakomym kąskiem dla firmy byłoby wkroczenie do Stanów Zjednoczonych, co jednak jest bardzo trudne — FBI, CIA i NSA wydają się mieć spory problem z zaufaniem do chińskiego producenta.

Podczas przesłuchania Komisji do spraw Wywiadu Senatu USA dyrektor FBI Chris Wray wyraził swoje wysokie zaniepokojenie odnośnie do „dopuszczenia do umocnienia swojej pozycji w sieciach telekomunikacyjnych przez jakąkolwiek firmę związaną z zagranicznym rządem niepodzielającym polityki Stanów Zjednoczonych”.

Brak zaufania USA do Huawei wiąże się ze strachem przed cyberszpiegostwem. Wray dodaje, że taka firma mogłaby stanowić potencjał do modyfikowania lub wykradania informacji z urządzeń obywateli lub pracowników państwowych służb, a także służyć do przeprowadzenia operacji szpiegowskich. Ostatnimi czasy Stany wydały zakaz używania popularnego oprogramowania antywirusowego Kaspersky na komputerach rządowych i wszelkich instytucji państwowych po tym, jak odkryto  powiązanie między producentem a rosyjskimi służbami specjalnymi

Ostatnio Huawei próbowało ponownie dostać się na amerykański rynek przy okazji premiery swojego flagowego urządzenia — Huawei Mate 10 Pro. Rozmowy z operatorem AT&T na niemalże ostatniej prostej zostały przerwane — plotki mówią o nacisku władz na operatora.

Zagłosuj

Uważasz, że urządzenia Huawei są bezpieczne?

Liczba głosów:

RadioZet.pl/ cnbc.com/AM