Zamknij

Ile czasu wasze dzieci spędzają przed ekranem? Sprawdźcie, czy nie za dużo [SONDA]

Redakcja
12.12.2018 17:34
Ile czasu wasze dzieci spędzają przed ekranem? Sprawdźcie, czy nie za dużo [SONDA]
fot. Shutterstock

Neurobiolodzy nie mają już żadnych wątpliwości. Im więcej czasu spędzanego przed ekranami, tym gorzej dla mózgu waszego dziecka. W jaki sposób uzależnienie od nowych technologii może wpływać na wasze pociechy? Warto dowiedzieć się więcej!

Jak czas spędzany przed ekranem wpływa na mózg dziecka?

Znacie to – kupując chwilę spokoju, chętnie dajecie swojemu maluchowi tablet czy smartfona do zabawy. A jak już znudzą mu się gry, to zawsze bajkę na Netflixie można włączyć. W efekcie dziecko spędza przed ekranem więcej niż 7 godzin dziennie? To bardzo źle – wyniki najnowszych, wartych 300 milionów dolarów badań nadzorowanych przez National Institute of Health (NIH) dowodzą, że taka ilość czasu negatywnie wpływa na budowę mózgu już u 9-10-letnich dzieci z historią nałogowego korzystania z nowych technologii. Odkryto, że u badanych w tym wieku dochodzi do przedwczesnych oznak starzenia się kory mózgowej, najbardziej zewnętrznej części mózgu, odpowiedzialnej za przetwarzanie bodźców sensorycznych i wrażeń zmysłowych. „Nie możemy jeszcze z pełną pewnością stwierdzić, że jednoznaczną przyczyną takiego stanu rzeczy jest tylko czas spędzany przed ekranem. Nie mamy też wystarczającej ilości danych, aby móc określić, czy zaobserwowane zmiany mają wyłącznie negatywny wpływ na percepcję. A jednak udało nam się odnaleźć kilka wzorów tych zmian i wszystkie regularnie powtarzały się budowie mózgu badanych dzieci” – tłumaczyła współautorka wyników badań, Gaya Dowling.

LEPIEJ WIEDZIEĆ WIĘCEJ: Okiem eksperta: Czy Twoje dziecko zbyt dużo gra na komputerze?

shutterstock_1142706782
fot. Shutterstock

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Czy można uzależnić się od internetu i telewizji?

Choć 7 godzin to całkiem sporo, różnice w budowie mózgu wystąpiły także i u tych maluchów, które znacznie rzadziej poświęcały swój czas na granie w gry wideo czy oglądanie bajek. Już 2-3 godziny dziennie wystarczyły, aby osłabić zdolności poznawcze u dzieci, które gorzej wypadały też w testach językowych i tych na inteligencję. W powiedzeniu „telewizja ogłupia” może kryć się więcej prawdy, niż przypuszczamy... Badacze podkreślają jednak, że podczas badań wykonano rezonans magnetyczny mózgu około 4,5 tys. dzieci, które nadal nie osiągnęły wieku nastoletniego. Aby zrozumieć, jaki jest rzeczywisty wpływ wielogodzinnego, codziennego medytowania przed większymi czy mniejszymi ekranami, naukowcy potrzebują jeszcze kilku lat obserwacji zachowań swoich obiektów. Ich celem było na razie jedynie ustalenie, czy taka forma rozrywki ma potencjał uzależniający. Wyniki nie napawają optymizmem.

Zagłosuj

Ile czasu pozwalasz swojemu dziecku spędzać dziennie przed ekranem?

Liczba głosów:

„To główna obawa większości naukowców zajmujących się tymi kwestiami. Czy to, co robię, jest etyczne? Obserwujemy, jak te dzieci hodują uzależnienie, którego skutków nie jesteśmy w stanie nawet jeszcze w pełni ocenić. To trochę jakbyśmy uczestniczyli w jakimś dziwnym rodzaju eksperymentu na nowym, żyjącym aktualnie pokoleniu. Mamy jednak nadzieję pomóc dzięki temu chociaż następnym” – zaniepokojeni? Zawsze możecie zmienić sposób, w jaki spędzacie czas ze swoim dzieckiem. Może jeden odcinek ulubionej bajki będzie lepszy niż cały sezon? Wybór należy do was – badacze sugerują tylko absolutny zakaz spędzania czasu przed ekranem dla dzieci poniżej roku, z wyłączeniem wideo-rozmów. Nawet minutki!

RadioZET.pl/źródło:MedicalExpress;NeurobiologyToday/AG

Zobacz także

Zobacz także