Zamknij

Ile kosztuje Wi-Fi w samolocie? Historia tego pasażera to dobre ostrzeżenie

Redakcja
06.12.2018 15:46
Ile kosztuje Wi-Fi w samolocie? Historia tego pasażera to dobre ostrzeżenie
fot. Shutterstock

Obsługa linii lotniczych prosi o przełączenie telefonu w tryb samolotowy przed startem, ale nigdy nie słuchacie? Historia tego pasażera dobrze tłumaczy, czemu lepiej tego nie robić. Mężczyzna słono zapłacił za swój błąd. Ile kosztuje połączenie z Wi-Fi w samolocie?

Dlaczego musimy włączać tryb samolotowy w telefonie przed startem?

Pewnie nieraz zastanawialiście się, czemu obsługa samolotu prosi was o włączenie trybu samolotowego lub wyłączenie telefonu przed startem maszyny. O tym, jak ważne jest przestrzeganie tej zasady, przekonał się niedawno pasażer linii lotniczych Aer Lingus, który nie zastosował się do próśb obsługi. Skończyło się rachunkiem na prawie 300 dolarów, czyli około 1130 złotych, naliczonym za transfer danych w roamingu. Zdziwieni? Okazuje się, że telefon połączył się z antenami na skrzydłach samolotu i zaczął pobierać dane bez wiedzy swojego właściciela. Ten próbował jeszcze walczyć z operatorem swojej sieci (AT&T), jednak bezskutecznie.

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Ile kosztuje Wi-Fi w samolocie?

Niektóre linie lotnicze, w tym również te, którymi podróżował pechowy pasażer, oferują swoim klientom płatny dostęp do internetu na terenie samolotu. Jednak jeśli nie wyłączymy telefonu, może zdarzyć się tak, że nawet bez wykupionego pakietu smartfon będzie w stanie połączyć się z Wi-Fi, nabijając nam astronomiczny rachunek. Anteny, które zapewniają połączenie z siecią na terenie maszyny, potrafią nawiązać połączenie nawet wtedy, kiedy z aparatu w ogóle nie korzystamy. Niepocieszony pasażer próbował jeszcze nagłośnić sprawę w dzienniku „Irish Times”, w związku z czym historię zaczęły opisywać także i inne media. Niestety i to nie pomogło – zarówno linie lotnicze, jak i operator nie zgodziły się wziąć na siebie odpowiedzialności za błąd mężczyzny. „Nasza obsługa za każdym razem i to kilkukrotnie przypomina o konieczności włączenia trybu samolotowego w telefonie” – to cały komentarz do sprawy, na jaki zdecydowały się linie Aer Lingus.

shutterstock_1054148693
fot. Shutterstock

Zobacz także

Zobacz także

Czy można używać Wi-Fi w samolocie?

Nie każdy pasażer wie, że na pokładzie niektórych przewoźników może skorzystać z dodatkowo płatnego Wi-Fi. Jeśli wam na tym zależy, w Polsce znajdziemy kilka linii lotniczych, które oferują tego typu usługę. Gdzie skorzystamy z Wi-Fi w samolocie bez przeszkód? 

  • Lufthansa (12,71-75 zł)
  • Norwegian Air Shuttle (bezpłatnie)
  • SAS (bezpłatnie w klasie premium, pozostali 25-63 zł)
  • Air France (nie podano ceny)
  • KLM (nie podano ceny)
  • Emirates (bezpłatnie do 20MB do 2h od momentu zalogowania, powyżej od 36-57 zł)
  • Swiss (32,85-142,52 zł)

Na pokładzie jednych z najczęściej wybieranych przez Polaków linii, Ryanair, Wizzair czy LOT-u, dostępu do internetu akurat nie ma. Jednak jeśli wybieracie któreś z powyższych linii, lepiej zawsze uważnie słuchać zaleceń obsługi i przełączyć telefon w tryb samolotowy.

RadioZET.pl/źródło:IrishTimes;Fly4Free;Kayak.pl/AG

Zobacz także