Zamknij

Ile można zaoszczędzić, zamieniając samochód na rower?

Redakcja
20.04.2018 14:50
ścieżka rowerowa w mieście
fot. Paul Krueger, CC BY 2.0

Kalkulator „Samochód kontra rower” pozwoli wyliczyć naukowo, jakie korzyści odniesiemy jeżdżąc do pracy rowerem zamiast samochodem. I nie chodzi tylko o pieniądze.

Średnia prędkość samochodu podczas godzin komunikacyjnego szczytu to 14,4 km/h. Jazda rowerem okazuje się być szybsza – cykliści pokonują zazwyczaj 15 km w ciągu godziny, nie denerwując się przy tym permanentnym staniem w korkach. Jak łatwo zauważyć, przesiadka z samochodu na rower oznacza, że czas podróży się skróci.

Omni Calculator, twórcy kalkulatora samochodowo-rowerowego (wcześniej pokazali narzędzie pozwalające zobrazować nierówność wynagrodzeń otrzymywanych przez kobiety i mężczyzn), przywołują wyniki badań naukowych – wynika z nich, że każda minuta spędzona na pedałowaniu wydłuża oczekiwany czas życia także o minutę. Nie dość więc, że po pracy dotrzemy szybciej, to urokami świata będziemy mogli cieszyć się znacznie dłużej.

„Samochód kontra rower” pozwala łatwo sprawdzić, co stanie się z naszym życiem, gdy to rower, a nie samochód, stanie się podstawowym środkiem transportu.

Czy opłaca się przesiąść z samochodu na rower?

Po wpisaniu do kalkulatora podstawowych danych – odległości do pracy, częstotliwości pojawiania się w niej, rodzaju silnika w samochodzie oraz średniemu spalania – narzędzie stworzone przez Omni Calculator poda, co zyskamy i ile zaoszczędzimy (domyślnie w ciągu 10 lat):

fot. zrzut ekranu

Jak widać, dekada jazdy na rowerze do pracy oddalonej o 15 km nie tylko wydłuży nam życie o 200 dodatkowych dni, lecz także uczyni nas bogatszymi o 37 000 zł – tyle zaoszczędzimy na koszcie paliwa. Lista korzyści z przesiadka obejmuje:

  • Wydłużenie oczekiwanej długości życia. Według badań "Jazda na rowerze w Holandii: kwantyfikacja efektów zdrowotnych i związane z nią korzyści gospodarcze", każda minuta spędzona na rowerze skutkuje efektywnym wydłużeniem średniej długości życia o... jedną minutę. Oczywiście nie oznacza to, że jeśli nigdy nie zsiadłbyś z roweru, to będziesz żyć wiecznie, ale zdobycie dodatkowego roku lub dwóch jest już warte przejażdżki, czyż nie?
  • Redukcję emisji CO₂. Jeśli nie używasz samochodu przez kilka lat, nie emitujesz do atmosfery kilku ton dwutlenku węgla. Dlaczego to jest korzystne dla naszej planety? Dwutlenek węgla jest jednym z największych źródeł efektu cieplarnianego, który powoduje globalne ocieplenie. Ilość CO₂ emitowanego przez samochód zależy od rodzaju silnika i roku produkcji (źródło: Raport Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska 2015)
  • Redukcję emisji NOₓ. Oprócz dwutlenku węgla samochód emituje także tlenki azotu, które wchodzą w reakcję z wodą, tworząc kwaśne deszcze. Te związki chemiczne również w znacznym stopniu przyczyniają się do powstawania smogu. Ogólnie rzecz biorąc, samochody z silnikiem wysokoprężnym wytwarzają więcej tlenków azotu niż te napędzane benzyną (patrz normy emisji)
  • Ekwiwalent posadzonych drzew. Każde drzewo może pochłonąć 22 kg CO₂ rocznie. Korzystając z naszego kalkulatora możesz obliczyć nie tylko redukcję swojej emisji CO₂, ale także dowiedzieć się, ile drzew musiałoby zostać posadzonych, aby pochłonąć taka emisję dwutlenku węgla
  • Oszczędność czasu. Jeśli jeżdżąc samochodem, regularnie tkwisz w korkach, to może się okazać, że jazda na rowerze będzie szybsza! Pomyśl również o zdenerwowaniu, którego możesz uniknąć omijając korki i korzystając ze skrótów dostępnych tylko dla rowerów
  • Oszczędność pieniędzy. Prawdą jest, że o ile samochody jeżdżą za pieniądze i sprawiają, że obrastasz w tłuszcz, to rowery jeżdżą, spalając tłuszcz i pozwalają zaoszczędzić pieniądze. Kalkulator uwzględnia wszystkie wydatki, które musisz ponieść na paliwo, ale możesz również uwzględnić te dodatkowe - takie, jak ubezpieczenie, czy koszty napraw.
Zagłosuj

Czy wolisz jeździć?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/Omni Calculator/MT