Zamknij

Jak banki działają w Święta Bożego Narodzenia?

Redakcja
20.12.2018 17:51
Jak banki działają w Święta Bożego Narodzenia?
fot. Shutterstock

Do której godziny musicie wysłać przelew w Wigilię, aby dotarł do odbiorcy o tej samej porze, co zwykle? Banki ogłosiły już godziny pracy w Święta Bożego Narodzenia. Nie do wszystkich usług dostęp będzie taki sam, jak zwykle. Warto sprawdzić, aby potem nie być zdziwionym!

Przelewy w Wigilię

Jeśli podczas nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia mieliście nadzieję załatwić jeszcze kilka zaległych przelewów i innych bankowych spraw lepiej, żebyście jednak zmienili plany. Większość banków już teraz informuje swoich klientów o zmianach w swoich godzinach pracy podczas Wigilii i dni świątecznych. Jeśli więc nie macie ochoty ponosić dodatkowych kosztów przelewów natychmiastowych Express Elixir, lepiej abyście zapamiętali godzinę sesji rozliczeniowej standardowego systemu Elixir, jaką ogłosiła Krajowa Izba Rozliczeniowa na 24.12.2018:

  • 13:30

Co oznacza, jak informuje swoich klientów m.in. PKO Bank Polska oraz Santander Bank Polska (dawne BZ WBK), że dyspozycje przelewów musimy złożyć do godziny:

  • 12:25

Jeśli chcemy, aby został on zrealizowany jeszcze tego samego dnia. Jeśli nie uda nam się złożyć dyspozycji przelewu do tej godziny, zostanie on przekazany do rozliczeń międzybankowych najpóźniej w dniu 27.12.2018 roku. Uwaga, niektóre banki, np. mBank i bank Credit Agricole zaznaczają, że aby mieć pewność, że przelew zostanie zrealizowany jeszcze w Wigilię, dyspozycję przelewu powinniśmy złożyć do godziny:

  • 9:55

Jeśli więc zależy wam na szybkiej realizacji przelewu, najlepiej wykonać go jeszcze 23.12.2018 lub 24.12.2018 we wczesnych godzinach porannych. Płatności SORBNET i SEPA będą za to realizowane aż do godziny:

  • 14:00

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Czy banki pracują w święta?

Zmiany wynikają głównie z powodu wyłączenia systemu Elixir, który nie obsługuje żadnych rozliczeń międzybankowych w dni ustawowo wolne od pracy. Z tego samego powodu do placówki banku w trakcie Świąt Bożego Narodzenia nie będziemy mogli udać się osobiście, większość placówek przewidziała jednak wigilijne dyżury na swoich infoliniach oraz w punktach obsługi klienta (uwaga, niestety nie wszystkich!), które trwać będą do godz. 13:00. Bez zmian mają działać wspomniane wcześniej przelewy natychmiastowe a także system Euro Elixir, do realizacji transakcji w euro, który ma być czynny według standardowego trybu sześciu sesji rozliczeniowych dziennie.

RadioZET.pl/AG

Zobacz także

Zobacz także