Zamknij

Jak poprawić działanie swojego WiFi? Zdradzamy 5 niezawodnych sposobów!

Redakcja
03.01.2019 16:32
Jak poprawić działanie swojego WiFi? Zdradzamy 5 niezawodnych sposobów!
fot. Shutterstock

Wasza sieć działa zawsze zbyt wolno? Oglądacie film, który co chwila się zacina? A może szukacie sposobu, jak móc korzystać z internetu w kilka osób na raz na terenie mieszkania? Jeśli działanie waszego WiFi pozostawia wciąż wiele do życzenia, zdradzamy kilka niezawodnych sztuczek, które pomogą rozwiązać ten problem. Niektóre mogą was zaskoczyć!

Słaby zasięg WiFi? Jest na to rada!

Wiadomo, jak to jest - jak zasięg sieci jest słaby, to szybko można się zdenerwować. Otwierające się zdecydowanie zbyt długo strony, ładujące godzinami filmiki na YouTube i głośne prośby współlokatorów, żeby każdy, kto coś aktualnie pobiera, natychmiast przerwał, bo muszą się uczyć nie należą do żadnych przyjemności. Na zawodne działanie sieci WiFi istnieją jednak sprawdzone sposoby, dzięki którym o szybkość i płynne funkcjonowanie waszego internetu nie będziecie się musieli już martwić. Oto one!

Zobacz także

Zobacz także

1. Przestawcie router w inne miejsce

Okazuje się, że przyczyną wielu problemów z działaniem sieci jest złe ustawienie routera. Na jego wydajność ma np. wpływ także to, czy stoi na ziemi. Lepiej zawsze umiejscowić go jak najwyżej, aby zwiększyć zasięg nadawania fal radiowych. Do najlepszych lokalizacji dla routera należy też zazwyczaj centralna część mieszkania. Błędem jest za to zawsze stawianie urządzenia naprzeciwko luster (odbijają sygnał z powrotem), w pobliżu mikrofalówki lub np. telewizora starszej generacji. 

Zobacz także

2. Co ma puszka do routera?

O dziwo całkiem sporo. To znana sztuczka, która - obiecujemy - naprawdę działa! Jeśli WiFi znowu marudzi, wystarczy, że za routerem postawicie aluminiową puszkę, lub inny przedmiot z tego samego materiału. Jeśli router stoi u was w mieszkaniu w rogu pomieszczenia, umieszczona za nim puszka zacznie odbijać sygnał, poprawiając jego jakość. Badacze z Dartmouth College, którzy odkryli tę metodę jako pierwsi nazwali ją po prostu "wirtualną ścianą".

Xia Zhou
fot.

Zobacz także

3. Sprawdźcie, czy nie macie nieproszonych gości

Zdarza się, że jeśli hasło zabezpieczające naszą sieć jest zbyt słabe, ktoś w pobliżu podłącza się d niej z łatwością, spowalniając działanie internetu. Jak sprawdzić, czy wasze WiFi nie dorobiło się "pasażerów na gapę"? Jest na to sposób. Wireless Network Watcher to nie zajmujący wiele miejsca, w dodatku bezpłatny program przeznaczony dla dowolnej wersji Windowsa, dzięki któremu łatwo i szybko sprawdzimy, jakie urządzenia są aktualnie podłączone do naszej domowej sieci. Program skanuje wyłącznie naszą sieć, a nie wszystkie w pobliżu oraz czytelnie rozgranicza, które podłączone urządzenia to komputery, smartfony czy nasz router. Najprostszy patent na nakrycie kogoś na nielegalnym korzystaniu z waszego internetu. Zmiana hasła dostępowego powinna wtedy załatwić sprawę raz na zawsze. 

Zobacz także

4. Mieszkacie w kilka osób? Kupcie przedłużacz sygnału WiFi

Jak wszyscy dobrze wiemy, samodzielne mieszkanie w dzisiejszych czasach to dla większości młodych osób prawdziwy luksus. Jeśli więc mieszkanie, a także i sieć WiFi dzielicie ze współlokatorami, doskonałą inwestycją (a przy tym jaka oszczędność nerwów!) będzie wspólne kupno przedłużacza sygnału WiFi. Router warto wtedy, jak wspominaliśmy w pierwszym punkcie ustawić w centralnej części waszego lokum, a przedłużacz umieścić mniej więcej w połowie między jego lokalizacją a miejscem, w którym najbardziej zależy nam na poprawie sygnału.

Zobacz także

5. Zła częstotliwość i po sygnale

Częstym błędem użytkowników jest źle ustawiona częstotliwość routera. Na szczęście można to zmienić! Większość modeli posiada taką opcję w swoich ustawieniach WiFi. Szukajcie zakładki Wireless, w której powinna znajdować się kolejna, Basic Wireless Settings. Przeważająca część routerów jest ustawiona domyślnie na kanał 2,4 GHz, który najlepiej sprawdza się a i owszem, ale jedynie w dużych, otwartych pomieszczeniach. Większość typowych mieszkań niespecjalnie na tym korzysta, kanał radzimy więc zmienić na częstotliwość 5 GHz. Internet znacznie przyśpieszy!

RadioZET.pl/źródło:CNET;KomputerŚwiat;IFLScience;INNPoland/AG

Zobacz także