Zamknij

Jak rozpoznać "trefny" bankomat? Uważajcie na nie

Redakcja
20.04.2017 09:10
Jak rozpoznać "trefny" bankomat? Uważajcie na nie
fot. pixabay

Złodzieje mają coraz sprytniejsze metody oszustw na nieświadomych użytkownikach bankomatów.

Osoby, które często korzystają z bankomatów, zapewne przyzwyczajone są do tego, że te należące do poszczególnych banków lub firm typu Euronet lub Planet Cash, mogą posiadać różne modele maszyn wypłacających gotówkę. W zależności od roku ich produkcji posiadają bardziej lub mniej nowoczesny wygląd, a także widać na nich pewne ślady zużycia.

Zagłosuj

Korzystasz z bankomatów?

Liczba głosów:

Wypłacając gotówkę zapewne każdy z nas zachowuje czujność co do otoczenia. Sprawdzamy, czy nikt za nami nie stoi lub czy nie podgląda, jak wpisujemy kod PIN. Warto jednak również zwracać uwagę na to, co jest przed nami - czyli bankomat, bo złodzieje mają coraz lepsze metody "usprawniania" takich maszyn, o czym nieświadomy użytkownik może nie wiedzieć.

Czasem na prawdziwe bankomaty stosowane są tzw. nakładki, które zastępują całą maszynę podrobionym urządzeniem, które ma na celu przechwycenie danych o karcie debetowej lub kredytowej nieświadomej osoby. Na filmie poniżej możecie jednak zobaczyć znacznie sprytniejsze rozwiązanie wykorzystane przez przestępców.

Nałożyli oni specjalny czytnik kart tuż przed elementem, do którego wkładana jest nasza karta - dzięki temu pozyskiwany jest numer karty wraz z odpowiednimi informacjami o jej właścicielu.

Drugim "usprawnieniem", jakie otrzymał bankomat, jest nałożony pod ekranem element, w którym umieszczono kamerkę do nagrywania wpisywanego przez użytkowników kodu PIN. Posiadając taki komplet informacji, przestępcy mogliby wykorzystać je do wyciągnięcia sporej ilości pieniędzy z naszego konta. Niektóre kamery potrafią być również wyposażone w funkcję termowizji, więc tym bardziej jest trudno uniknąć przechwycenia naszego PIN-u.

Jak ustrzec się przed tego typu oszustwami? Przede wszystkim warto przyjrzeć się bankomatowi z którego korzystamy - jeśli jakiś element na nim nie pasuje naszym zdaniem do reszty urządzenia (często tego typu nakładki potrafią wyglądać "jak nowe" w stosunku do reszty bankomatu, mającego już swoje lata) - zgłośmy tę sprawę. Możemy powiadomić o tym właściciela danego bankomatu (bank lub firmę go obsługującą). Możemy również zadzwonić bezpośrednio na policję, by zajęła się tym problemem.

Zagłosuj

Zauważyłeś kiedyś coś podejrzanego w bankomacie z którego korzystałeś?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/AM