Zamknij

Jak walczyć z fake newsami? Microsoft ma na to sposób

Redakcja
23.01.2019 19:48
Jak walczyć z fake newsami? Microsoft ma na to sposób
fot. Shutterstock

"Fake newsy" to nowa plaga internetu. Czy w dobie społeczeństwa informacyjnego, karmiącego się coraz liczniejszymi doniesieniami mediów internetowych jesteśmy w stanie skutecznie weryfikować wiarygodność wszystkich znajdywanych wiadomości? Zdaniem Microsoftu to nie użytkownicy powinni za to odpowiadać. Choć zdrowy rozsądek zawsze się przyda, nowy sposób giganta na walkę z "kaczkami dziennikarskimi" może być bardzo praktycznym narzędziem.

Przeglądarka Microsoftu będzie weryfikować fake newsy

Kto nigdy nie dał się nabrać w sieci na tzw. "fake newsa", niech pierwszy rzuci klawiaturą... Fałszywe, często powielane przez mniejsze media internetowe informacje to ostatnio prawdziwa plaga. Jak z tym walczyć? Sprawdzanie kilku źródeł i przede wszystkim zwracanie wzmożonej uwagi na ich reputację znakomicie ułatwia weryfikowanie "kaczek dziennikarskich". A jednak często przeglądając najnowsze doniesienia "na szybko" nie mamy czasu na aż tak staranną analizę. Nowe narzędzie Microsoftu ma więc pomóc użytkownikom znajdywać jedynie prawdziwe informacje. Jak ma działać zapowiadana nowość?

Zobacz także

Zobacz także

Microsoft wdraża rozszerzenie NewsGuard do mobilnej wersji przeglądarki Edge

Kompatybilna z systemem Windows 10 wersja przeglądarki Microsoft Edge doczekała się wbudowania w nią rozszerzenia NewsGuard już wcześniej. Z przydatnego narzędzia od teraz będzie można jednak korzystać również za pośrednictwem mobilnej wersji przeglądarki. W czasach, kiedy to właśnie smartfony i tablety są naszym podstawowym źródłem informacji to już absolutna konieczność, jak podkreślają przedstawiciele giganta technologicznego. NewsGuard to założone przez dwójkę dziennikarzy, Stevena Brilla oraz Gordona Crovitza narzędzie, które na podstawie kilku kryteriów z dużą skutecznością ocenia wiarygodność danej strony. Do uwzględnianych tu parametrów należą m.in. przejrzystość co do sposobów finansowania danego serwisu i jego właścicieli, liczby nagłówków zaliczanych do kategorii "clickbaitów" oraz tego, czy dana strona ma już na koncie wcześniejsze "wpadki" w postaci opublikowanych "fake newsów". Zacieśniona współpraca z Microsoftem może więc pomóc wam w wyborze zestawu wiarygodnych źródeł internetowych, na których możecie polegać bez namysłu. To się przyda!

RadioZET.pl/źródło:KomputerŚwiat;WhatNext.pl/AG

Zobacz także

Zobacz także