Zamknij

Zamiast "lajków" pogrzeb. Już 259 osób zginęło...robiąc sobie ekstremalne selfie

Redakcja
05.10.2018 16:41
Zamiast "lajków" pogrzeb. Już 259 osób zginęło...robiąc sobie ekstremalne selfie
fot. Shutterstock

W pogoni za zdjęciem idealnym niektórzy potrafią się nieco zapomnieć...Już 259 osób zginęło, robiąc sobie selfie w ryzykownych lokalizacjach.

Coraz więcej osób ginie przy robieniu sobie selfie

O tym, że społeczeństwo ma problem ze smartfonami, wiadomo nie od dziś. Paniczne wysiłki ustawodawców, aby uregulować swobodę praktyk różnej maści w sieci, kampanie społeczne ostrzegające przed konsekwencjami nieustannego patrzenia się w telefon w trakcie przechodzenia przez jezdnię, wprowadzane przez gigantów społecznościowych narzędzia kontrolujące ilości czasu, jakie poświęcamy na social media... Zaczynając od tych bardziej błahych do poważniejszych sposobów radzenia sobie z epidemią smartfonowych "zombie" zaczynamy powoli globalnie dostrzegać skalę problemu nadmiernego przywiązania do internetu i mediów społecznościowych. Na fali zainteresowania tematem przeprowadzono także nietypowe badania, które ujawniły liczbę...ofiar śmiertelnych selfie. Okazuje się, że tylko w latach 2011-2017 z powodu prób zrobienia sobie idealnego selfie np. na zboczu stromej góry (!) zginęło łącznie już 259 osób. A to tylko te, o których wiemy!

Zobacz także

Zobacz także

259 ofiar śmiertelnych "selfie"

Badacze, którzy podjęli się ustalenia tej liczby reprezentują amerykańską Narodową Bibliotekę Medyczną. Co ich zdaniem mogłoby zredukować liczbę ofiar śmiertelnych ekstremalnych selfie? Jednym z proponowanych rozwiązań jest wprowadzenie specjalnych, zamkniętych stref, w których obowiązywałby zakaz robienia sobie zdjęć. "No selfie zones" miałyby być dokładnie oznaczone i otwarte dla zwiedzających w miejscach, w których zarejestrowano zgon spowodowany nieszczęśliwym wypadkiem z udziałem smartfona. 

Zobacz także

Zobacz także

Najwięcej ofiar w Rosji, Indiach, USA i Pakistanie

O ile poprzednie badania tego typu uwzględniały internetowe źródła typu Wikipedia oraz dostępne dane statystyczne, o tyle teraz zespół US National Library of Medicine wziął pod lupę także często pomijane przez naukowców doniesienia medialne. Dzięki nim udało się spojrzeć na zjawisko z szerszej perspektywy. Okazuje się, że najwięcej ofiar miało miejsce w Rosji, Pakistanie, USA i Indiach. To właśnie w tych krajach turyści najczęściej ześlizgiwali się z wierzchołków gór lub nieszczęśliwie spadali z dachów wieżowców, próbując uchwycić samych siebie w kadrze idealnym. Co ciekawe, najwięcej wśród ofiar było mężczyzn - stanowili aż 72,5% wszystkich zgonów spowodowanych próbą zrobienia selfie. Naukowcy zwrócili również uwagę na tendencję wzrostową, jaką wykazuje zjawisko. O ile we wcześniejszych latach roczna liczba ofiar z takiego powodu wynosiła około 3, to już w latach 2016-2017 wzrosła ona do średnio 98 rocznie. "Trzeba też wziąć pod uwagę, jak niedoszacowana może być ta liczba. Potrzeba dalszych, bardziej szczegółowych analiz, aby potwierdzić pełną skalę problemu i zacząć mu energicznie przeciwdziałać" - podkreślali autorzy badań.

RadioZET.pl/źródło:BBC/AG

Zobacz także