Zamknij

Już wkrótce będziemy mogli płacić uśmiechem

Redakcja
04.09.2017 10:10
Już wkrótce będziemy mogli płacić uśmiechem
fot. pexels

Nie powinno minąć dużo czasu, zanim rozpoczną się rozmowy na temat licencjonowania tego systemu płatności w Polsce.

System "Smile to Pay" opracowany przez chińskie Alipay umożliwia autoryzowanie płatności poprzez rozpoznanie naszej uśmiechniętej twarzy. Firma ta należy do chińskiego giganta internetowego - Alibaba, w którego cyfrowej platformie sprzedawanych jest miliony przedmiotów.

Dzięki współpracy z KFC w restauracjach KPRO w Hangzhou w Chinach, już teraz możemy skorzystać z systemu płatności uśmiechem. Przy płatności za kanapkę lub sałatkę wystarczy bowiem jedynie uśmiechnąć się do kamery, a następnie potwierdzić naszą transakcję na telefonie. Nie trzeba wprowadzać pinu czy zbliżać karty lub telefonu z NFC do terminala płatniczego.

System płatności uśmiechem jest według Alipay odporny na wszelkie formy oszustwa - pokazanie zdjęcia naszej uśmiechniętej twarzy nie zadziała. Technologia ta wykorzystuje kamery rozpoznające głębie, a do tego posiada zaawansowany "algorytm rozpoznawania podobieństwa". Dzięki temu system ten potrafi poprawnie rozpoznać osoby, które aktualnie posiadają np. dość mocny makijaż, zmieniły fryzurę, lub "wstały lewą nogą z łóżka". Nie powinniśmy również obawiać się tego, że ktoś w miarę do nas podobny zostanie rozpoznany jako my.

 

Kiedy taka funkcjonalność będzie dostępna u nas? Na razie technologia ta wciąż jest doszlifowywana przez Alipay, lecz nie powinno minąć dużo czasu zanim rozpoczną się rozmowy na temat licencjonowania tego systemu płatności.

Polska dość szybko wprowadza nowinki i innowacyjne technologie związane z bankowością i systemami płatniczymi, więc jeśli tylko polskie firmy zainteresują się tym tematem, to już niedługo będziemy mogli uśmiechnąć się na stacji benzynowej czy w sklepie, by dokonać opłacenia rachunku. Trudniej jednak będzie dokonać potwierdzenia płatności, gdy zrzednie nam mina po usłyszeniu wielkości kwoty, jaką przyjdzie nam zapłacić.

RadioZet.pl/ engadget/AM

QUIZ: Czy poznasz ten gadżet?
Rozwiąż quiz

QUIZ: Czy poznasz ten gadżet?

QUIZ: Czy poznasz ten gadżet?
Do jakiej firmy należy ten gadżet?

Do jakiej firmy należy ten gadżet?