Zamknij

Kalifornia chce wystrzelić własnego satelitę klimatycznego

Redakcja
17.09.2018 10:49
satelita w kosmosie
fot. NASA

Kalifornia z niepokojem przygląda się działaniom Białego Domu bagatelizującym problem globalnego ocieplenia. Obawiając się odcięcia od wiarygodnych danych z NASA, stan planuje wystrzelić własnego satelitę obserwacyjnego.

Prezydent Donald Trump nie wierzy w globalne ocieplenie i zmianę klimatu. Zależne od Białego Domu agencje pod kierownictwem osób mianowanych przez prezydenta starają się więc działać tak, jakby problem nie istniał, usuwając wręcz niewygodne dla nich dane z publicznych zasobów.

Kalifornia, która z kolei bardzo intensywnie angażuje się w walkę z powodowanym przez działalność człowieka globalnym ociepleniem, obawia się obcięcia przed administrację federalną funduszy dla NASA, która od lat śledzi z kosmosu zmiany klimatyczne.

 

Kalifornia planuje własną misję badania zmian klimatu

Stan, który wprowadził już wiele przepisów mających ograniczyć zanieczyszczanie powietrza, stał się poważnym przeciwnikiem Trumpa. Biały Dom chce podobno uchylić uchwalone w Kalifornii „Prawo Czystego Powietrza” (Clean Air Act), gdyż wprowadza bardzo restrykcyjne ograniczenia na emisje szkodliwych substancji. Stan zamierza także zakazać w przyszłości sprzedaży samochodów spalinowych i w całości przejść na auta elektryczne.

Powoduje to konflikty z administracją Białego Domu, który pod przewodnictwem Trumpa stara się wycofać z drogich programów zmniejszenia wpływu człowieka na zmianę klimatu. Obawiając się chęci zakończenia finansowania prowadzonego przez NASA programu monitorowania zmian na Ziemi, Kalifornia zaanonsowała plany wystrzelania w kosmos własnego satelity obserwacyjnego.

- Umieścimy w kosmosie satelitę, naszego własnego satelitę, i dowiemy się, gdzie generowane są zanieczyszczenia i jak z nimi skończymy – zadeklarował gubernator Jerry Brown.

Pierwsze wzmianki o własnym satelicie obserwacyjnym Kalifornii pochodzą jeszcze z 2016 roku. Stan współpracuje w projekcie z Planet Labs. Koszt stworzenia, wystrzelenia i utrzymania satelity obserwacyjnego nie został publicznie podany.

Zagłosuj

Ocieplenie klimatu powodowane przez działalność człowieka jest:

Liczba głosów:

RadioZET.pl/MT