Zamknij

Klawiatura emoji Apple ma już 10 lat! Jak powstały pierwsze?

Redakcja
13.11.2018 19:48
Klawiatura emoji Apple ma już 10 lat! Jak powstały pierwsze?
fot. YouTube

Ciekawi, kto stoi za waszymi ulubionymi emoji Apple? Użytkownicy iPhone'ów zawdzięczają je Angeli Guzman. Kobieta rozpoczęła swoją karierę w firmie w 2008 roku jako stażystka. Jak stworzyła pierwsze emotikony?

Kto zaprojektował emoji Apple?

Klawiatura emoji w iPhone'ach to już oczywistość - czasem jedno emoji potrafi wyrazić więcej, niż tysiąc słów! Jak powstały pierwsze emotikony, z których dziś korzysta cały świat? Angela Guzman została zatrudniona jako stażystka w firmie w 2008 roku, rok po premierze pierwszego modelu smartfona ze słynnym, nadgryzionym jabłuszkiem. Jak sama opowiada, nie do końca rozumiała, na czym będzie polegać jej pierwsze zadanie. "Aż wstyd się przyznać, ale nie miałam wtedy jeszcze pojęcia, czym są emoji, o których mi powiedziano. Z drugiej strony myślę, że większość mówiących po angielsku osób nie potrafiłoby wtedy jeszcze wskazać ich definicji. Niedługo przekonałam się, jakie jest prawdziwe znaczenie tego japońskiego wyrażenia" - opowiada ze śmiechem projektantka. 

SPRAWDŹ TEŻ:

Jak powstała klawiatura emoji w iPhone'ach?

Guzman, która akurat wtedy kończyła studia na Rhode Island School of Design (RISD) na wydziale grafiki przez pierwsze miesiące swojego stażu współpracowała z jednym z członków zespołu odpowiedzialnego za design kultowego smartfona. Kobieta nie podała jednak nazwiska projektanta, posługując się wyłącznie imieniem Raymond. Wspólnie pracowali nad projektem symboli twarzy, flag, ubrań, jedzenia, zwierząt, dziedzin sportu, wakacji a także innych, które pewnie zresztą dobrze znacie. W końcu powstał pierwszy zestaw emotikonek, od których wszystko się zaczęło.

appleiphone
fot. Angela Guzman/Medium

Angela po zakończeniu pierwszego projektu otrzymała nawet zabawny prezent od Raymonda - zabawki przedstawiające jedne z pierwszych emoji.

emojiapple2
fot. Angela Guzman/Medium

MAMY TEŻ DLA CIEBIE:

Klawiatura emoji Apple ma już 10 lat

Klawiatura emoji w iPhone'ach skończyła już 10 lat - to właśnie z tej okazji Guzman postanowiła podzielić się historią ich powstania. Przy okazji zdradziła też zabawny detal, którego mogliście nie dostrzec. "Projektując kolejne ikony czasem korzystaliśmy ze wzorów, które stworzyliśmy już wcześniej i zostały zaaprobowane przez Steve'a Jobsa. Tak np. Raymond użył tego samego wzoru, z którego korzystał przy projektowaniu emoji kupy, przy rysowaniu emoji lodowego rożka. Teraz, kiedy już o tym wiecie mogę się założyć, że nigdy nie spojrzycie na nie w taki sam sposób" - wspomina projektantka. 

angelaguzman
fot. Angela Guzman/Medium

Pierwszy zestaw emoji Apple został wypuszczony w Japonii zaraz po tym, jak udało się uzyskać patent na pierwsze 500 emotikonek. Reszta to już historia - dziś emoji Apple istnieje już tysiące, a część jest nawet animowana. 

RadioZET.pl/źródło:Medium;CNBC/AG