Zamknij

Kradzież konta na Instagramie. Czy wam też może się to przytrafić?

Redakcja
02.11.2018 17:53
Kradzież konta na Instagramie. Czy wam też może się to przytrafić?
fot. Pixabay

Próbujecie zalogować się na swoje konto na Instagramie i nic? Po chwili okazuje się, że po waszych zdjęciach nie ma ani śladu, a nazwa konta została zmieniona? Niestety, padliście ofiarą złodziei przejmujących cudze konta. Jak chronić się przed kradzieżą konta na Instagramie?

Kradzież konta na Instagramie

To niestety coraz częstszy przypadek - kolejni użytkownicy donoszą o kontach przejętych na Instagramie. Zmieniona nazwa użytkownika, hasło dostępu i usunięte wszystkie zdjęcia...Czy to już koniec? Nie mamy tu dobrych informacji. Skradzione konta najczęściej możemy co najwyżej spisać na straty. Jakim cudem złodzieje uzyskali dostęp do naszego profilu? Okazuje się, że...sami mogliśmy im je podać. Oto historia tego, jak rosyjska blogerka modowa prawie straciła swoje konto - przestępcy zaproponowali jej odkupienie dostępu do niego za kwotę 350 dolarów. 

ig
fot. Olia Moda/Euronews

Zobacz także

Jak chronić się przed kradzieżą konta na Instagramie?

Blogerka Olia Moda niestety sama ułatwiła hakerom zadanie. Otrzymawszy mail z propozycją współpracy w zakresie sponsorowanych postów nieopatrznie kliknęła w link, pod którym miała móc zobaczyć przykładowy efekt kolaboracji z internetowym sklepem. Kiedy na stronie trzeba się było zalogować, rzekomo do Instagrama, podała swój mail i hasło dostępu. To właśnie najczęstszy błąd, jaki popełniają użytkownicy! Niedługo potem blogerka otrzymała wyjątkowo niepokojąca wiadomość od serwisu, w którym poinformowano ją o zmianie adresu e-mail, do którego było przypisane jej skradzione konto. Niestety, tego nie dało się już odwrócić...

ollia
fot. Olia Moda/Euronews

Hakerzy odezwali się praktycznie chwilę po tym, jak właścicielka konta zgłosiła Instagramowi, że to nie ona zmieniła adres e-mail. W ramach odpowiedzi zwrotnej uzyskała standardowe rozwiązanie, jakie proponuje platforma w takiej sytuacji. Instagram czasowo zablokował konto, do którego nie miała już dostępu, uprzedzając ją, że po 3 godzinach zostanie ono bezpowrotnie usunięte, aby uniknąć sytuacji, w której przestępcy mogliby się pod nią podszywać.

Zobacz także

Hakerzy zażądali pieniędzy za zwrot dostępu do konta na Instagramie

Olia próbowała odzyskać swoje konto od złodziei, jednak ci zażądali okupu w wysokości 350 dolarów. Dodatkowo zastrzegli, że pieniędzy nie chcą w gotówce, a w bitcoinach.

moda
fot. Olia Moda/Euronews

Blogerka próbowała jeszcze negocjować, aby przelewu dokonać za pośrednictwem usługi Western Union. Obawiała się i całkiem słusznie, że przelanie przestępcom kryptowaluty wcale nie spowoduje, że odzyska swoje konto. Walczyła zażarcie - jak twierdzi, w rozwój swojego profilu zainwestowała ponad 4 tys. dolarów i lata pracy, dlatego nie zamierzała odpuścić. W końcu konto udało się odzyskać z pomocą znajomego, pracującego dla Facebooka. "Poruszyłam niebo i ziemię, ale zdaję sobie sprawę z tego, że miałam wiele szczęścia. Jest mnóstwo blogerów, którym nie starczy czasu ani kontaktów, aby odzyskać skradzione konto. Dlatego zdecydowałam się nagłośnić całą sprawę, aby inni nie dali się nabrać tak, jak ja!" - tłumaczyła blogerka. Jeszcze raz uczulamy - w podobnych sytuacjach nie powinniście nigdy podawać swoich haseł dostępu! Klikanie w niesprawdzone linki w wiadomościach, szczególnie tych informujących o płatnej współpracy czy darmowych dodatkowych "followersach" niemal nigdy nie kończy się dobrze.

RadioZET.pl/źródło:Euronews/AG

Zobacz także