Zamknij

Logitech M185: korzystacie z tej myszki? Musicie to wiedzieć

Aleksandra Grzegrzółka
20.03.2019 17:55
Logitech M185: korzystacie z tej myszki? Musicie to wiedzieć
fot. Logitech mat. prasowe

Bezprzewodowe myszki do komputerów to najwygodniejsze rozwiązanie. Te Logitechu to jedne z najpopularniejszych wśród polskich użytkowników. Niestety przynajmniej jeden z ich modeli może narazić was na atak hakerski, który nawet trudno będzie zauważyć. Hakerzy mogą wejść w posiadanie waszych haseł dostępowych do systemów bankowości elektronicznej lub innych serwisów. Jak się chronić? 

Bezprzewodowe myszki Logitech: ataki hakerskie

Używacie bezprzewodowych myszek do komputerów Logitecha? Modele tej marki są niezwykle popularne w Polsce. Choć zapewniają wygodę, mogą też stać się narzędziem w rękach hakerów, którzy mogą posłużyć się nimi do przejęcia waszego komputera. Brzmi groźnie? Warto wspomnieć, że atak za pośrednictwem myszki można przeprowadzić tylko w bliskiej odległości od waszego urządzenia. Nie musicie się więc martwić atakiem z poziomu internetu. Nie oznacza to jednak, że ostrożność nie jest wskazana. Udowodnił to David Sopas, ekspert zajmujący się na co dzień kwestiami związanymi z cyberbezpieczeństwem. Za pomocą posiadanej myszki Logitech M185 postanowił przeprowadzić testowy atak typu MouseJack, który został odkryty niedawno.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

Zobacz także

Zobacz także

Atak hakerski MouseJack

Aby skuteczne przeprowadzić atak MouseJack specjalista wykorzystał bezprzewodową myszkę Logitech M185 oraz dongiel USB (klucz sprzętowy, odblokowujący pewne funkcje komputera) CrazyRadio. Jak wspominaliśmy, na razie atak można przeprowadzić jedynie z odległości do maksymalnie 80 metrów od urządzenia, nad którym kontrolę chcemy przejąć. Ku zaskoczeniu samego Sopasa nie stanowiło to dla niego większych trudności, co tylko pokazuje, jak niebezpieczne może już wkrótce stać się zwykłe korzystanie z rozwiązania wymyślonego dla wygody użytkowników. Choć ofiarą takiego ataku trudno paść przypadkowo, istnieją sposoby, aby ograniczyć ryzyko. Jeśli nie chcemy rezygnować z bezprzewodowych modeli myszek, jednym z nich jest łączenie myszy z komputerem nie za pomocą nadajników wpinanych do portów USB, ale połączenia Bluetooth. Jakie jeszcze modele urządzeń są podatne na atak MouseJack? Na te lepiej uważać:

  • AmazonBasics: Wireless Mouse MG-0975, USB dongle RG-0976
  • Dell: Dell KM714 Wireless Keyboard and Mouse Combo, KM714 USB dongle, KM632 Wireless Mouse USB dongle 
  • Gigabyte: K7600 wireless keyboard, USB dongle
  • HP: Wireless Elite v2 keyboard, Elite USB dongle
  • Lenovo: 500 Wireless Mouse (MS-436), 500 USB Dongle 
  • Logitech: K360, K400r, K750, K830, Unifying dongle, K400r, Logitech Unifying Dongles C-U0007 & C-U0008, Logitech G900, Logitech G900 dongle C-U0008 
  • Microsoft: Sculpt Ergonomic mouse, Wireless Mobile Mouse 4000, Microsoft Wireless Mouse 5000, 2.4GHz Transceiver v7.0, USB dongle model 1496, USB dongle model 1461 

RadioZET.pl/źrodło:KomputerŚwiat;Niebezpiecznik.pl;DavidSopas.com;Bastille.net/AG

Zobacz także