Zamknij

Mamy pierwsze polskie zdjęcie satelitarne! Misja PW-Sat2 już przeszła do historii

Redakcja
07.12.2018 16:47
Mamy pierwsze polskie zdjęcie satelitarne! Misja PW-Sat2 już przeszła do historii
fot. Projekt PW-Sat2 mat. prasowe

Pierwsze w historii polskie zdjęcie satelitarne zostało wykonane 5 grudnia 2018 roku przez satelitę PW-Sat2. Maszyna powstała przy udziale utalentowanego zespołu studentów z Politechniki Warszawskiej. Jak prezentuje się niezwykłe zdjęcie?

Pierwsze polskie zdjęcie satelitarne w historii

Satelita trafił na orbitę okołoziemską 3 grudnia 2018 roku. Dzięki pierwszemu przesłanemu zdjęciu wiemy już, że maszyna działa prawidłowo. To pierwsze polskie zdjęcie satelitarne w historii - widać na nim, jak podaje portal pw-sat.pl:"południową Szwecję, gęste chmury nad Norwegią, spory fragment Morza Północnego a nawet fragment Bałtyku". Jak dodaje wice-koordynator projektu, Dominik Roszkowski, pierwszym zdjęciem Ziemi, wykonanym z orbity było to zrobione przez generała Hermaszewskiego w 1978 roku, jednak powstało ono przy pomocy ręcznego aparatu. Tym bardziej fotografia przesłana przez powstałego przy pomocy studentów z Politechniki Warszawskiej PW-Sat2 przeszła już do historii jako pierwsza zarejestrowana przez polskiego sztucznego satelitę. 

Zobacz także

Zobacz także

Pierwsze zdjęcie przesłane przez satelitę PW-Sat2

Pokazane zdjęcia świadczą o bliskim zakończeniu pierwszej fazy misji satelity. Warto wspomnieć, że zamontowane na maszynie kamery nie mają służyć do obserwacji samej Ziemi. "Ich głównym zadaniem jest weryfikacja otwarcia żagla deorbitacyjnego na koniec misji. Dlatego kamery skierowane są pod kątem do ścianek satelity i w ich polu widzenia znajduje się fragment urządzenia" - tłumaczy Roszkowski. Jaki jest następny etap projektu? W ciągu kliku najbliższych dni satelita przejdzie testy czujnika Słońca. Zostaną zakończone za niewiele ponad miesiąc - w połowie stycznia 2019 roku żagiel deorbitacyjny ma zostać otwarty. 

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Jak powstała satelita PW-Sat2? 

Satelita to dzieło członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej. Projekt ma na celu m.in. walkę z "kosmicznymi śmieciami", czyli pozostałościami po innych obiektach, wyniesionych przez człowieka na orbitę. Najważniejszym zadaniem studenckiego satelity będzie więc przetestowanie wspomnianego żagla deorbitacyjnego. Żagiel po rozłożeniu ma znacząco zwiększyć powierzchnię satelity, tym samym maksymalizując też jego opór aerodynamiczny, co będzie skutkować stopniowym obniżaniem orbity satelity. Czemu ma to służyć? Dzięki temu skróci się czas przebywania PW-Sat2 na orbicie - z szacowanych 15 lat do nawet kilkunastu miesięcy! Proces deorbitacji zostanie zakończony spłonięciem maszyny w atmosferze ziemskiej. Jeśli testy nowego systemu przebiegną pomyślnie, zostanie on zastosowany także w innych urządzeniach tego typu. Dzięki samoistnej deorbitacji w kierunku atmosfery ziemskiej unikniemy dalszego zaśmiecania przestrzeni kosmicznej.

RadioZET.pl/źródło:PW-Sat.pl;TVNMeteo/AG

Zobacz także

Zobacz także