Zamknij

Miłośnicy kolei sami odnowili zabytkowy pociąg

Redakcja
16.10.2018 19:33
Miłośnicy kolei sami odnowili zabytkowy pociąg
fot. YouTube

Każdy ma jakieś hobby - tym członków Koła Miłośników Kolei było odnawianie zabytkowego pociągu w wolnym czasie. Dzięki nim kultowy GANZ powrócił na tory po 31 latach!

Odnowili zabytkowy pociąg

Odnowiony obecnie model o mało nie trafił na złom - wysłało go na niego w 2010 roku PKP Cargo. Jeden z wagonów kultowej serii SN61 został wyprodukowany w 1972 roku - to jeden z dwóch nadal funkcjonujących okazów tego typu w Polsce. Wagonu jednak nie zezłomowano - kupiło go Województwo Zachodniopomorskie, które przekazało go następnie Przewozom Regionalnym. Pociąg znalazł w końcu swoje miejsce w lokomotywowni Szczecin Wzgórze Hetmańskie. Tam wzbudził zainteresowanie członków Koła Miłośników Kolei przy Zachodniopomorskim Oddziale Przewozów Regionalnych, którzy w 2014 roku podjęli się jego odrestaurowania w wolnych chwilach. Kolektywny wysiłek i pasja opłaciły się w pełni - zabytkowa kolejka wróciła na tory po 31 latach.

Zobacz także

Zobacz także

Zabytkowy pociąg wrócił na tory

Pociąg udało się odnowić również dzięki wsparciu marszałka województwa, który przekazał 32 tys. złotych na odmalowanie oraz wymianę elementów wnętrza i starych przewodów elektrycznych. O losach zabytkowego wagonu zdecydowało to, że jego silnik wciąż pozostał sprawny. Imponujący postęp prac nad przywróceniem mu dawnej świetności sprawił, że województwo przekazało Kołu jeszcze dodatkowe 70 tys. złotych, co pozwoliło na wymianę kolejnych elementów zabytkowej instalacji. Udało się również uzyskać odpowiednik samochodowego dowodu rejestracyjnego, dzięki czemu pociąg mógł rzeczywiście powrócić na tory. 

Zobacz także

"GANZ" wrócił na tory po 31 latach

Możliwości odnowionej maszyny zaprezentowano podczas podczas pikniku rowerowego, który towarzyszył otwarciu trasy z Siekierek do Trzcińska Zdroju. Pociąg poradził sobie z trasą znakomicie, wzbudzając sporo sentymentu u oglądających przejazd. "To prawdziwa podróż do przeszłości, pamiętam te wagony! Pamiętam też jak w 2015 roku mogliśmy zobaczyć pierwsze efekty prac i rozmowy, jak wiele trzeba jeszcze zrobić, żeby GANZ znowu mógł pojechać. Dzisiaj to już sprawny pojazd, który niewątpliwie będzie atrakcją dla wszystkich miłośników kolei. Gratuluję i jednocześnie dziękuję ochotnikom Przewozów Regionalnych – wykonaliście fantastyczną robotę!" - komentował marszałek Olgierd Geblewicz. To się nazywa pasja!

RadioZET.pl/źródło:WPTech/AG

Zobacz także