Zamknij

Następny procesor od Huawei zmiażdży konkurencję?

Redakcja
04.09.2017 15:30
Następny procesor od Huawei zmiażdży konkurencję?
fot. Huawei

Pierwsze wyniki wydajności układu Kirin 970 zostawiają w tyle osiągnięcia procesorów zastosowanych w iPhonie 7 Plus i Samsungu Galaxy S8.

Kirin 970 będzie pierwszym procesorem wyprodukowanym przez firmę HiSilicon, należącą do Huawei, który zostanie wyprodukowany w nowym procesie technologicznym 10nm.

Co oznacza zmiana procesu technologicznego? Na takiej samej wielkości płytce można umieścić dużo więcej tranzystorów - przekłada się to na możliwość zarówno zwiększenia wydajności układu, jak i wytwarzanego przez niego ciepła. Nowy układ jednak będzie mniejszy od poprzedników o 40%, a także będzie pobierał o 20% mniej energii, co powinno pozytywnie wpłynąć na czas pracy nowych urządzeń na baterii.

Kirin 970 prócz 4 rdzeni CorteX-A73 i 4 rdzeni Cortex-A53, a także układu graficznego Mali-G72 MP12, zawiera również dodatkowy chip NPU (Neural Processing Unit).

Ten mały chip doskonale radzi sobie z zadaniami, których dokonuje sztuczna inteligencja. Jest w nich do 25-krotnie wydajniejszy od standardowych 4-rdzeni Cortex-A73, a do tego pobiera 50-krotnie mniej energii.

HiSilicon chwali się niesamowitymi wynikami nowego układu dając sporego pstryczka w nos konkurencji. Według przeprowadzonego przez nich testu wydajności, polegającego na rozpoznaniu jak największej ilości obrazów na minutę, ich autorski układ zdołał osiągnąć wynik 2005 rozpoznanych zdjęć w czasie 60 sekund. Konkurencja została daleko w tyle - iPhone 7 Plus osiągnął wynik ponad 4-krotnie słabszy - 487 zdjęć w czasie 60 sekund, natomiast Samsung Galaxy S8 to jedynie 95 rozpoznanych obrazów. Ogromną przewagę nowemu układowi zapewnia bowiem wspomniany układ NPU, który wspomaga w tego typu działaniach pracę całego układu.

Nowy procesor zapewne trafi do następnych flagowych urządzeń firmy - Huawei Mate 10 i Mate 10 Pro. Kolejne rewizję układu trafią zapewne do Huawei P11 i następnego, dużego smartfona wydanego przez firmę pod siostrzaną marką Honor.

RadioZet.pl/AM

QUIZ: Co wiesz o laptopach?
Rozwiąż quiz

QUIZ: Co wiesz o laptopach?

QUIZ: Co wiesz o laptopach?
Co oznacza skrót RPM umieszczany na dyskach twardych?

Co oznacza skrót RPM umieszczany na dyskach twardych?