Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Bilety do kina za wyrzucanie śmieci? Pierwszy taki śmieciomat w Polsce

12.07.2018 16:32

W Wieluniu stanął eksperymentalny śmieciomat połączony z aplikacją mobilną. Dzięki niej mieszkańcy zbierają punkty za wyrzucanie m.in. puszek i plastikowych butelek. Urządzenie rozpoznaje też rodzaj wyrzucanych śmieci, dzięki czemu pilnuje prawidłowej segregacji odpadów.

Bilety do kina za wyrzucanie śmieci? Pierwszy taki śmieciomat w Polsce fot. YouTube

Nowy śmieciomat w Wieluniu

Takiego śmieciomatu jeszcze w Polsce nie było – połączone z aplikacją mobilną urządzenie stanęło w Wieluniu. Korzystający z niego mieszkańcy otrzymali specjalne wirtualne karty, dzięki którym mogą zbierać punkty za wyrzucane śmieci. Następnie mogą wymieniać je na atrakcyjne nagrody: zniżki na bilety do kina czy bilety komunikacji miejskiej.

Segregujesz odpady – zbierasz punkty

Brzmi świetnie, a działa jeszcze lepiej – maszyna rozpoznaje nawet rodzaj wyrzucanych odpadów. Urządzenie skanuje wrzucane do niego śmieci pod kątem materiału, kształtu oraz wagi. Na tej podstawie jest w stanie określić, co właśnie wrzucono do jej wnętrza. Dzięki temu pilnuje prawidłowej segregacji śmieci. A ta wielokrotnie potrafi być prawdziwą zmorą firm zajmujących się recyklingiem. Niejednokrotnie apelowali już o uważny podział wyrzucanych plastikowych butelek, puszek czy innych opadów. Teraz z pomocą przyszła im technologia!

RadioZET.pl/źródło:WPTech/AG

Oceń