Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Chat: nowy projekt Google to koniec epoki smsów

20.04.2018 18:08

Chat to najnowsze dziecko Google. Wykorzystujące nowy standard RCS rozwiązanie ma być wreszcie godną konkurencją dla Apple'owskiego iMessage, a także zamknąć smsowy rozdział historii.

Chat: nowy projekt Google to koniec epoki smsów

Chat to najnowsze dziecko Google. Będzie konkurencja dla iMessage?

Google ma już dosyć pokaźne dossier komunikatorów - wystarczy wymienić Google Hangout czy średnio udany projekt, Allo. Żaden z nich nie dorównuje jednak chwalonemu przez użytkowników iMessage. Właściciele iPhone'ów mogą za darmo przesyłać między sobą wiadomości, multimedia a także efekty i wiadomości głosowe. Nie muszą przy tym martwić się o bezpieczeństwo - wiadomości są szyfrowane. Powiązany z numerem telefonu komunikator wymaga jedynie dostępu do internetu. Gdyby jednak jedna ze stron konwersacji aktualnie znajdowała się poza jego zasięgiem, aplikacja dostarczy im wiadomość w formie smsa, o ile włączą taką opcję w ustawieniach. Takiego połączenia brakowało dotychczas produktom Google. Aż do teraz - według informacji serwisu The Verge nowe dziecko firmy, Chat zapowiada się więcej niż obiecująco.

Tak może wyglądać Google'owski Chat

RCS to nowy standard komunikacji

Chat ma funkcjonować w oparciu o technologię Rich Communication Services, czyli właśnie RCS. Nad jej rozwojem od 2008 roku pracuje organizacja GSMA. Efekty ich pracy zaczyna być teraz widać. Nowy standard ma pozwolić na wysyłanie wiadomości, również tych interaktywnych, filmów i zdjęć w pełnej rozdzielczości, prowadzenie konwersacji grupowych oraz wideorozmów. To w zasadzie ten sam zestaw opcji co w przypadku iMessage, tyle że nie ograniczony tylko do jednego modelu smartfona i działający w oparciu o infrastrukturę operatora. Główną różnicą jest tylko brak opcji szyfrowania wiadomości. RCS pozwoli za to również na prowadzenie konwersacji na komputerze, tak jak z iMessage można korzystać na Macu. Stąd własnie miano "smsów nowej generacji" - to po prostu uzupełnienie starzejącej się już technologii o nowe funkcje, dobrze znane użytkownikom internetowych komunikatorów.

Operatorzy dołączaja do prac nad RCS

Coraz więcej operatorów chce współpracować

Projekt nie powiedzie się bez wsparcia operatorów, jednak współpracować chce ich coraz większa ilość. W pracach nad RCS aktualnie bierze już 55 operatorów, 11 producentów smartfonów oraz 2 dostawców systemów operacyjnych. The Verge wyraźnie zresztą podkreśla, że choć pracując nad Chatem Google stara się jak najlepiej zabezpieczyć swój interes, to jednak nie jest właścicielem nowej technologii. W Polsce współpracę z technologicznym gigantem podjęła jak na razie jedna firma - Grupa R22, spółka zależna SerwerSMS.pl. Zanim RCS stanie się powszechnym rozwiązaniem, na pewno minie jeszcze sporo czasu, jednak rysujące się perspektywy już dziś można określić jako korzystne dla użytkowników - przede wszystkim nowe rozwiązanie może zmusić producentów do większej otwartości i bardziej ścisłej współpracy. Tak, nawet Apple.

RadioZET.pl/źródło:TheVerge/AG

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

R22 razem z Google wdrożą w Polsce SMS-y nowej generacji

Apple zapowiada nową wersję iOS. Mamy spis nowości

Nie wiesz, co odpisać znajomym? Ta funkcja od Google ci podpowie

Oceń