Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Co by było gdyby z Ziemi zniknęły owady? [TŁUMACZYMY]

05.07.2018 18:42

Owady wszelkiej maści budzą w was głównie obrzydzenie? A co, gdyby zniknęły z powierzchni Ziemi? Miałoby to swoje groźne konsekwencje.

Co by było gdyby z Ziemi zniknęły owady? [TŁUMACZYMY] fot. Pixabay

Czy owady są potrzebne?

Owady potrafią nieźle dokuczyć, szczególnie latem. Jeśli kiedykolwiek odganiając się od os lub komarów, albo walcząc ze stonką w ogródku marzyliście o tym, aby zniknęły z powierzchni Ziemi lepiej bądźcie ostrożni, czego sobie życzycie. O ile około 10% populacji wszystkich gatunków owadów na świecie uznaje się jedynie za szkodniki, pozostałe 90% jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania nie tylko ekosystemu naszej planety, ale też całej ludzkości.

Do czego potrzebne są owady?

Gdyby zebrać wszystkie insekty na Ziemi razem i porównać ich wagę z tą całej ludzkości, owady zdecydowanie wygrywają. Ich łączna masa przeważyłaby naszą jakieś 300 razy. Sama populacja mrówek waży już bowiem więcej, niż my wszyscy...Brzmi troszkę przerażająco? A jednak natura dobrze wie, co robi. Gdyby sytuacja wyglądałaby inaczej, groziłby nam głód. Nie mówimy tu tylko o krajach, w których świerszcze uznaje się za pożywną przekąskę - owady są przede wszystkim istotną częścią globalnego łańcucha pokarmowego.

MAMY TEŻ DLA CIEBIE:

Insekty to ważna część łańcucha pokarmowego

Owady stanowią źródło pożywienia dla części zwierząt - płazów, gadów oraz większości gatunków ptaków. Gdyby ich zabrakło, one też zniknęłyby z powierzchni Ziemi. Tymczasem masowe wymieranie płazów to już smutna rzeczywistość. Jako kolejne wyginęłyby gatunki zwierząt żywiące się m.in. ptakami, żabami i małymi wężami. W podobny sposób fala śmierci postępowałaby dalej, aż dosięgłaby także ludzi. A jeśli myślicie, że zbawiłaby was dieta wegańska, musimy was rozczarować. Około 80% gatunków roślin rozmnaża się dzięki zapylaniu przez pszczoły, gąsienice, ćmy, motyle a nawet muchy. Dociekliwym od razu wytłumaczymy też, że działalność ptaków, nietoperzy oraz wiatru w tym zakresie nie byłaby wystarczająca na potrzeby wszystkich kwiatów.

Bez owadów groziłby nam głód

Jak obliczono, nawet ponad połowa ludzkiej diety zawiera produkty pochodzące od roślin rozmnażających się przez pączkowanie w wyniku zapylenia. Jeśli owady by wymarły, z naszych talerzy w pierwszej kolejności zniknęłyby owoce, warzywa, ryż, pszenica i inne zboża. Stopniowe wymieranie kolejnych gatunków zwierząt znacznie ograniczyłoby również dostępność mięsa. Mowa tu szczególnie o gatunkach, które w warunkach hodowlanych karmi się zbożową paszą. Szybciutko trzeba by było zapomnieć o kotletach z kurczaka czy pysznym steku...Znacznie zmniejszyłaby się także populacja ryb słodkowodnych.

Owady są odpowiedzialne za rozkładanie organicznych odpadów

Owady odgrywają też jeszcze jedną, często pomijaną ogromną rolę w losach świata. Gdyby zniknęły, nasze ulice pokryłyby się resztkami organicznych odpadów, w tym...ludzkich oraz zwierzęcych zwłok. Jeśli myślicie, że zepsute jabłuszko lub ciało zmarłego domowego pupila rozkładają się same, to już wiecie, czemu owadom lepiej źle nie życzyć.

RadioZET.pl/źródło:What.If/AG

Oceń