Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dzień Liczby Pi: tłumaczymy, co to za święto [CIEKAWOSTKI]

14.03.2019 14:04

Obchodzone co roku 14 marca międzynarodowe święto przypomina, czemu to właśnie liczba pi jest najsłynniejszą liczbą na świecie. Czemu to wcale nie tylko stosunek obwodu koła do jego średnicy? Tego dowiecie się już z naszego tekstu – mamy dla was kilka ciekawostek związanych z Dniem Liczby Pi, których na pewno nie znacie!

Dzień Liczby Pi: tłumaczymy, co to za święto [CIEKAWOSTKI] fot. Pixabay

Święto Liczby Pi

Dzień Liczby Pi obchodzimy co roku 14 marca. Święto to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie kilka faktów o najsłynniejszej liczbie świata. Wynosząca w przybliżeniu 3,14 liczba Pi fascynowała nie tylko matematyków już od dawna. To jedyna liczba, jakiej poświęcono osobne święto! Co wiecie o słynnej liczbie? Jej definicją jest stosunek obwodu koła do jego średnicy, choć wokół zagadkowej liczby krąży wiele innych interesujących opowieści... Przedstawiamy garść ciekawostek, którymi zaskoczycie rodzinę i przyjaciół!

1. Liczbę Pi nazywa się też „ludolfiną” 

Zanim wyjaśnimy dlaczego, warto przypomnieć sobie początki historii liczby Pi. Jako pierwsi, tak samo, jak i koło, odkryli ją Sumerowie. Informacje o Pi pojawiły się również w Piśmie Świętym (liczba pojawiła się przy okazji budowy świątyni Salomona). Zagadkową liczbę badali także starożytni Egipcjanie, którzy podawali jej wartość jako 16/9 podniesione do kwadratu, co było zaskakująco bliskie rzeczywistej wartości Pi. Tę, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, obliczył jako pierwszy w III w. p.n.e. Archimedes. Na tym jednak nie poprzestano – niemiecki matematyk Ludolph van Ceulen zdołał obliczyć rozwinięcie Pi do 35 miejsca po przecinku, co zapewniło mu jej wyrycie na jego nagrobku. To właśnie stąd do Pi przylgnęło alternatywne określenie „ludolfina”.

2. Dlaczego święto liczby Pi obchodzimy 14 marca?

Wszystko ze względu na amerykański system zapisywania dat, odwrotny od naszego. Amerykanie najpierw podają miesiąc, a dopiero potem dzień – stąd zapis daty 14.03 okazał się idealnie pasować. To dlatego tego dnia obchodzimy Dzień Pi!

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

pi-1453836_1280 fot. Pixabay

3. Liczba Pi zainspirowała film

Choć tajemnicze właściwości liczby Pi to tylko część fabuły znakomitego „Pi” Darrena Aronofsky'ego (1997 rok), czarno-biały film do dziś zadziwia intensywnością. Genialny matematyk, zagubiony w meandrach własnego umysłu rozpaczliwie poszukuje wzoru, powiązanego z Pi, który wyjaśni mu prawidła świata. Ciężka, duszna atmosfera i oryginalny sposób przedstawienia wątku Pi zapewniły 28-letniemu wówczas reżyserowi mocny debiut, który umożliwił późniejsze powstanie takich perełek kinematografii jak „Requiem dla Snu” czy „Czarny Łabędź”. Polecamy! Dzisiejszy wieczór może być doskonałą okazją, aby odświeżyć sobie ten tytuł. 

4. Liczbę Pi obliczono z dokładnością do 2,7 bilionów miejsc po przecinku 

Matematycy od dawna ścigali się ze sobą o obliczenie liczby Pi z dokładnością do jak największej liczby miejsc po przecinku. Rozwój informatyki znacznie ułatwił im to zadanie. Jeszcze pod koniec XIX wieku brytyjski matematyk – amator (!) William Shanks zdołał obliczyć wartość Pi z dokładnością do 707 miejsc po przecinku bez pomocy komputera. Zajęło mu to jednak... 15 lat. Aktualny rekord należy do Fabrice'a Bellarda, francuskiego matematyka i informatyka, który podał wartość Pi z dokładnością do aż 2,7 bilionów miejsc po przecinku. Jesteście w lekkim szoku? Udało mu się pobić poprzedni rekord o przeszło 123 miliardy miejsc po przecinku.

RadioZET.pl/źrodło:Focus.pl;Matematyka.pl;Wyborcza/AG

Oceń