Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Eksperci: Polsce zagraża inwazja zielonych papug

14.05.2018 11:47

W 2014 roku eksperci ostrzegali przed inwazją zielonych papug w Polsce. Teraz potwierdzono pierwsze przypadki rozmnażania się tych ptaków na wolności.

ZOBACZ TEŻ: Horror ptaków w polskich papugarniach

Eksperci: Polsce zagraża inwazja zielonych papug fot. Pixabay

Egzotyczna inwazja w Polsce

Aleksandretty obrożne już niedługo pojawią się na wolności. Zdaniem ekspertów inwazja dużych, zielonych papug w Polsce to tylko kwestia czasu. Do Europy trafiły około 40 lat temu z Afryki i Indii. Szybko zyskały sporą popularność swoją inteligencją i łatwością w nauce naśladowania różnych dźwięków. Szacuje się, że na teren Unii Europejskiej tylko do 2002 roku sprowadzono około 137 tys. kolorowych papug. Aleksandretty zaczęły jednak wydostawać się na wolność, często przez nieuwagę właścicieli - dziś według badaczy żyją na wolności w 35 krajach na 5 kontynentach. W samej Europie mieszkańcy ponad 100 miast odnotowali ich samodzielną obecność.

Zielone papugi szkodzą rolnictwu

Inwazja papug to spory problem wszędzie, gdzie się tylko pojawią. Ptaki wydziobują dziury w elewacjach budynków, co jest związane z naturą ich gatunku. Jak tłumaczą ornitolodzy, tzw. dziuplaki zazwyczaj nie zamieszkują terenów niezalesionych, jednak papuga wyjątkowo upodobała sobie przebywanie w pobliżu ludzi. Niestety, potrafią sprezentować im takie nieprzyjemne niespodzianki, jak bakterie, wywołujące u ludzi tzw. ornitozę (ostrą chorobę zakaźną układu oddechowego) lub kryptosporydiozę (chorobę układu pokarmowego). Największe utrapienie stanowią dla rolników - ptaki zagrażają zbiorom, a także utrudniają hodowlę zwierząt. Aleksandretty obrożne są też nosicielami bakterii powodujących występowanie u drobiu choroby Newcastle, której weterynarze nie są w stanie skutecznie wyleczyć.

parrot-2459285_1280 fot. źródło: Pixabay

Populacja papug na wolności rośnie

W Indiach, z których pochodzą, aleksandretty uważane są za jedne z najbardziej uciążliwych gatunków inwazyjnych. Niszczą zasiewy i plantacje słoneczników czy daktylowców, a także błyskawicznie adaptują się do zastanych warunków. Są wszystkożerne, a znieść potrafią nawet minusowe temperatury. Dzięki imponującym rozmiarom z łatwością wygrywają rywalizacje o pokarm i miejsce z innymi gatunkami, takimi jak np. dzięciołami, szpakami i kowalikami. Dotychczasowe doświadczenia europejskie z aleksandrettą są tak trudne, że papuga trafiła na listę 100 najbardziej uciążliwych gatunków inwazyjnych, opracowaną w ramach DAISIE. Do badań dołączył także Instytut Zoologii UP, obawiający się podobnego problemu, z jakim boryka się obecnie Wielka Brytania. To właśnie tam skala inwazji jest największa w Europie - kilka lat temu wielkość tamtejszej populacji szacowano na 10-20 tys. osobników, co spowodowało pozwolenie na zabijanie papug w obszarach, w których występują najliczniej. Aleksandretty nie brakuje też w Holandii, Niemczech, Belgii, Grecji, Słowenii, Turcji czy Izraelu. Teraz z problemem będzie musiała prawdopodobnie zmierzyć się także Polska.

RadioZET.pl/PAP Nauka/AG

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Co słychać na dnie oceanu? Przekonaj się sam!

Poznańskie zoo apeluje mocnymi słowami do lekkomyślnych rodziców

Zobacz największą kolekcję gałek ocznych zwierząt na świecie [WIDEO]

Oceń