Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jak wykorzystać zużyte reklamówki? Nietypowy patent

16.05.2018 17:07

W Ghanie wymyślono nietypowy sposób, jak chronić środowisko przed szkodliwymi odpadami. Dzięki temu patentowi zużyte reklamówki zyskują drugie życie.

Jak wykorzystać zużyte reklamówki? Nietypowy patent fot. Nelplast Ghana Limited mat. prasowe

Jak dbać o środowisko?

Ta afrykańska firma znalazła na to sposób. Uciążliwe, plastikowe odpady w postaci zużytych reklamówek i nie tylko wykorzystują do budowy nowych chodników. Nelplast Ghana Limited najpierw przetapia śmieci, a następnie miesza je z piaskiem. Otrzymany materiał idealnie nadaje się do formowania dużych, kwadratowych płyt, dobrze uzupełniających lokalne drogi oraz ścieżki dla pieszych.

Z zużytych reklamówek budują chodniki

Pionierska firma nie ma łatwego zadania. Na terenie Ghany recyklingowi poddaje się tylko około 2% odpadów, dlatego pracownicy mają nadzieję na dalszy rozwój projektu. Po plastik sięgnęli głównie dlatego, że to właśnie porzucone reklamówki i opakowania należą do najczęściej znajdywanych przez nich na ulicach i wysypiskach śmieci. Poprzeczkę postawili sobie wysoko. Jak można przeczytać na stronie firmy, ich misją jest przejęcie rynku recyklingu plastikowych odpadów w całym kraju. Docelowo chcieliby około 70% z nich przetwarzać na przedmioty codziennego użytku.

WhatsApp-Image-2018-02-05-at-5.31.47-PM-1-1

RadioZET.pl/AG

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Recykling będzie bardziej opłacalny dla przedsiębiorstw

Śmierć tego wieloryba to nasza wina. Smutny widok

Ghana: Tragedia w kopalni złota. Nie żyje sześciu górników

Oceń