Spektakularne zdjęcia sondy Juno. Tak wygląda wybuch wulkanu w kosmosie! [ZDJĘCIA]

10.01.2019 13:11

Sondzie udało się zarejestrować na niezwykłych zdjęciach olbrzymie smugi pyłu wyrzucane podczas erupcji jednego z wulkanów znajdujących się na Io, trzecim co do wielkości księżycu Jowisza. Jest nawet większy od naszego Księżyca! Do wybuchu doszło w grudniu 2018 roku, jednak dopiero teraz możemy podziwiać go na kosmicznych fotografiach.

Spektakularne zdjęcia sondy Juno. Tak wygląda wybuch wulkanu w kosmosie! [ZDJĘCIA] fot. NASA mat. prasowe

Nowe zdjęcia sondy Juno

Sonda Juno dostrzegła niezwykły pióropusz pyłów 21 grudnia 2018 roku. Natychmiast zaczęła więc rejestrować erupcję na zdjęciach, które naukowcy nazwali swoim „noworocznym prezentem”. Ostatnie miesiące wręcz obfitują w niecodzienne, kosmiczne wydarzenia! Jeszcze niedawno podziwialiśmy kolejne, przesłane przez sondę InSight zdjęcia z Marsa, a także pierwsze, poglądowe fotografie Ultimy Thule, obiektu oddalonego od Ziemi o przeszło 6,6 miliarda kilometrów, nadesłane przez sondę NASA New Horizons. Juno udało się jednak uchwycić bardzo szczególny moment – wybuch jednego z wulkanów znajdujących się na Io, trzecim do co wielkości księżycu Jowisza, największej planety w całym Układzie Słonecznym.

nasa fot. NASA mat. prasowe

Warstwy unoszącego się wskutek wybuchu pyłu dodatkowo zaznaczono na zdjęciu.

nasa fot. NASA mat. prasowe

Tak natomiast wyglądał widok księżyca, wykonany z odległości około 300 tys. kilometrów. Robi wrażenie!

Aktywność wulkaniczna Io

Choć o wybuchach wulkanów ukrytych na Io wiemy już od lat 70. ubiegłego wieku, jak dotąd ani razu nie udało nam się zarejestrować ich w praktyce. Tym większą radość sprawiły naukowcom przesłane przez Juno zdjęcia. Cała powierzchnia nieco większego od naszego Księżyca Io jest pokryta wulkanami oraz olbrzymimi jeziorami wypływającej z nich lawy. „Kiedy rozpoczęliśmy kampanię obserwacyjną biegunów Io, nie podejrzewaliśmy nawet, że uda nam się osiągnąć tak wielki sukces. Uchwycenie aktywnej erupcji jednego z wulkanów oraz tak rozległych pióropuszów pyłu wystrzelonych w przestrzeń kosmiczną to naprawdę unikatowy przypadek. Widać je tak dobrze dzięki temu, że odbijają światło słoneczne. Śmiejemy się, że to prawdziwa noworoczna niespodzianka dla nas” – komentował Scott Bolton, przewodniczący zespołu naukowców NASA opiekujących się misją Juno. 

RadioZET.pl/źródło:PulsKosmosu;DziennikNaukowy/AG

Oceń