Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zwierzęta się nas boją. Aby nas uniknąć, zmieniają tryb życia na nocny

22.06.2018 12:48

Aby nas uniknąć, zmieniają tryb życia na nocny. Niestety, dla wielu zwierząt to również ma swoje negatywne konsekwencje.

Zwierzęta się nas boją. Aby nas uniknąć, zmieniają tryb życia na nocny fot. Wikipedia Commons

Zwierzęta zmieniają tryb życia przez człowieka

Aby dojść do takich wniosków, przeanalizowano wyniki 76 badań, opisujących zmiany w zachowaniu 62 gatunków zwierząt, zamieszkujących sześć różnych kontynentów. Zmiany są odpowiedzią na rosnącą aktywność człowieka, który zajmując kolejne tereny zaczyna naturalnie rywalizować o nie z występującymi tam gatunkami zwierząt. Nierówna to konkurencja - większość zwierząt panicznie się nas boi. Nawet na tyle, aby na żer wychodzić dopiero w nocy.

Zwierzęta boją się ludzi

Wiele gatunków, które dotychczas funkcjonowały w trakcie dnia, zaczęło żywić się i przemieszczać dopiero pod osłoną ciemności nocy. To jednak nie wpływa dobrze na takie gatunki jak m.in. jelenie, dziki czy lisy. Nocne harce utrudniają im dobieranie się w pary a więc i dalsze rozmnażanie. To również spore przestawienie naturalnego rytmu dobowego, przez co zwierzęta mogą czuć się bardziej osłabione i mniej czujne. To z kolei nie pomaga w zdobywaniu pożywienia, o które nocą i tak jest trudniej. Tymczasem dzięki różnym technikom śledzenia zwierząt udało się ustalić, że od momentu naszego pojawienia się na terenach zamieszkałych przez zwierzęta te zwiększyły swoją nocną aktywność aż o 68%.

Człowiek szkodzi zwierzętom

Nawet nieświadomie - jelenie boją się nie tylko naszego ataku, ale nawet widoku. Wystarczy, że stoimy w pobliżu bez ruchu, aby nie chciały już spacerować w tej okolicy. Nie musimy więc wcale polować na poszczególne gatunki, aby im szkodzić. 

RadioZET.pl/AG

Oceń