Zamknij

Naukowcy MIT opracowali inteligentne krople wody. Wideo robi wrażenie!

Redakcja
08.05.2018 16:31
Naukowcy MIT opracowali inteligentne krople wody. Wideo robi wrażenie!
fot. MIT mat. prasowe

Zespół badaczy zaprezentował kilka praktycznych zastosowań swojego nowego projektu.

Badacze z MIT zaprezentowali swój nowy projekt

Prosta rzecz, a cieszy - tak wyglądała nasza reakcja na nagranie nowego wynalazku zespołu badaczy z MIT. "Inteligentne" krople wody poruszają się dzięki zmianom poziomu napięcia elektrycznego powierzchni, na której się znajdują. Zjawisko, zwane zwilżalnością, powszechnie wykorzystuje się np. w wyświetlaczach smartfonów - na potrzeby projektu trochę zmodyfikowano sposób manipulacji napięciem. Efekty bawią oko - naukowcy zaproponowali od razu kilka możliwości, jak wykorzystać swój pomysł.

Kroplą wody namaluję...nową wersję Pac Mana

Woda wykazuje naturalne właściwości zaginania światła - dlatego jednym z zastosowań jest podpowiadanie artystom idealnego koloru z palety dostępnych.

paint
fot.

Do sprawy można też podejść bardziej rozrywkowo i za pomocą specjalnej tablicy wykorzystać "inteligentne" krople do stworzenia nowej, naukowej wersji Pac Mana.

gaming
fot.

Technologia znalazłaby także zastosowanie w ogrodnictwie, gdzie mogłaby pomóc np. w kontroli kierunku, w jakim rozwijają się liście hodowanych roślin.

leaf
fot.

To oczywiście lekkie, medialne przykłady, jakie zespół badaczy Tangible Media Group, części MIT, przygotował na potrzeby popularyzacji projektu "Radical Atoms". Najbardziej obiecującym przyszłym zastosowaniem zdecydowanie są kontrolowane w czasie rzeczywistym wiadomości, pisane kroplami sterowanej wody. "Jeśli się nad tym zastanowić, woda otacza nas praktycznie wszędzie, mamy jej krople na ścianie w łazience, na masce samochodu po deszczu... Można to wykorzystać. Pracujemy nad rozwojem powierzchni, za pomocą których będzie można sterować kroplami płynu w dowolny sposób". Zostawienie partnerowi/erce uroczej wiadomości na ścianie prysznicowej kabiny to jeden z nich.

heart
fot.

RadioZET.pl/AG

TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Robot Boston Dynamics właśnie nauczył się samodzielnie otwierać drzwi [WIDEO]

Masz dość noszenia tej samej biżuterii? Ta technologia pozwoli ci na zmianę jej kolorów