Zamknij

Naukowcy pokazali pierwsze kolorowe, trójwymiarowe zdjęcia rentgenowskie. Robią wrażenie!

Redakcja
16.07.2018 15:06
Naukowcy pokazali pierwsze kolorowe, trójwymiarowe zdjęcia rentgenowskie. Robią wrażenie!
fot. MARS Bioimaging mat. prasowe

Powstały dzięki wykorzystaniu techniki opracowanej w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) do wykrywania i śledzenia cząstek w Wielkim Zderzaczu Hadronów.

Pierwsze kolorowe, trójwymiarowe zdjęcia rentgenowskie

Co mają wspólnego zdjęcia rentgenowskie i Wielki Zderzacz Hadronów? Okazuje się, że całkiem sporo – technologię Medipix3 opracowano w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) do wykrywania i śledzenia cząstek w LHC, jednak doskonałe efekty daje też przy wykorzystywaniu jej przez skaner medyczny nowego typu. Efektem są pierwsze na świecie kolorowe, trójwymiarowe zdjęcia rentgenowskie. Trzeba przyznać, że robią wrażenie.

MARS Bioimaging mat. prasowe
fot. MARS Bioimaging mat. prasowe

MAMY TEŻ DLA CIEBIE:

Dokładniejsze zdjęcia wnętrza ludzkiego ciała

Nowy rodzaj skanera opracował ojciec z synem – Phil oraz Anthony Butler założyli w Nowej Zelandii firmę o nazwie MARS Bioimaging. Swoje dzieło doskonalili od dekady, by wreszcie uzyskać pożądane efekty zdjęć. W odróżnieniu od tradycyjnej techniki wykonywania zdjęć rentgenowskich skaner Butlerów rejestruje dokładne poziomy energetyczne promieni rentgenowskich, które uderzają w każdą cząstkę w ludzkim ciele. Dzięki temu powstają obrazy o wysokim kontraście i rozdzielczości, na których widać nie tylko np. pęknięcia kości, ale też stan otaczających je tkanek oraz mięśni. Pozwala to na dużo dokładniejszą diagnozę stanu pacjenta, dlatego w nowej technologii lekarze pokładają olbrzymie nadzieje.

Jak powstają kolorowe zdjęcia rentgenowskie?

W jaki sposób maszyna uzyskuje kolory na wykonywanych zdjęciach rentgenowskich? Opisane wyżej pomiary energetyczne promieni algorytm przekłada na różne kolory. Każdy symbolizuje inny poziom energii fotonów uprzednio zarejestrowany przez detektor, a zatem reprezentuje też różne składniki, takie jak kości, tłuszcz, woda, wapń czy markery choroby. Stąd kolorowe fotografie, na których możemy zobaczyć wnętrze ludzkiego ciała dokładniej niż kiedykolwiek wcześniej.

RadioZET.pl/źródło:DziennikaNaukowy/AG

Zobacz także

Zobacz także