Zamknij

Naukowcy połączyli ze sobą mózgi trzech osób. Mogły dzielić się myślami

Redakcja
08.10.2018 15:58
Naukowcy połączyli ze sobą mózgi trzech osób. Mogły dzielić się myślami
fot. Pixabay

Przerażające czy fascynujące? Dzięki zastosowaniu nowatorskiego interfejsu mózg-mózg udało się połączyć ze sobą umysły trzech osób. Mogły zagrać razem w...Tetris. 

Badaczom udało się połączyć ze sobą mózgi trzech osób

Telepatia okazuje się być kolejną fantastyczno-naukową wizją, którą badacze próbują wcielić w życie. Innowacyjny interfejs pozwolił na połączenie ze sobą mózgów trzech osób, które mogły komunikować się ze sobą za pomocą własnych fal mózgowych. Aby sprawdzić działanie wynalazku, uczestnicy projektu musieli odbyć wspólną partię gry podobnej do Tetris. "Według naszej wiedzy BrainNet to pierwszy tego typu, wieloosobowy i nieinwazyjny interfejs typu mózg-mózg. Pozwala on maksymalnie trzem osobom wspólnie pracować nad rozwiązywaniem problemów i konkretnych zadań bez użycia żadnej innej komunikacji niż tej opartej na falach mózgowych" - wyjaśniają autorzy badań. Temu samemu zespołowi udało się już wcześniej przedstawić podobny projekt, który potrafił połączyć ze sobą mózgi dwóch osób, grających wspólnie w gry wideo. 

"W 2013 roku przedstawiliśmy pierwszą wersję naszego systemu udowadniając, że połączenie ze sobą mózgów dwóch osób jest możliwe. Tym razem chcieliśmy sprawdzić, czy możliwe będzie połączenie ze sobą większej ilości umysłów tak, żeby mogły razem rozwiązać problem, któremu nie podołałyby indywidualnie" - tłumaczył Rajesh Rao z University of Washington, jeden z autorów przełomowego wynalazku. Jak to działa? Interfejs opiera się na technice elektroencefalografii (EEG) oraz technologii przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (TMS). Uczestników badania podłączono do dwóch rodzajów elektrod. Ci, którzy mieli przekazywać informacje innym, zostali wyposażeni w elektrody EEG, których zadaniem było wychwycenie i rejestracja wzorców ich fal mózgowych. Z kolei tego uczestnika, który miał być odbiorcą cudzych myśli, wyposażono w elektrody wykorzystujące technologię TMS do odczytywania przechwyconych od pozostałych uczestników wzorców aktywności elektrycznej mózgu. Takie połączenie pozwala na stworzenie "społecznej sieci" mózgów, które dzięki temu mogą skoncentrować się na wspólnym rozwiązywaniu postawionych przed nimi zadań. Ale to nie jedyne zastosowanie nowej technologii.

Zobacz także

Zobacz także

BrainNet: interfejs typu mózg-mózg

Możliwości przedstawionej technologii mają służyć nie tylko rozwiązywaniu problemów, ale i pogłębieniu stanu naszej wiedzy na temat ludzkiego mózgu. Dzięki BrainNet badacze mają nadzieję poznać nowe sposoby przywrócenia utraconych na wskutek chorób neurologicznych funkcji mózgu. W jaki sposób "odbiorca" wzorców "widzi" przechwyconą z cudzego mózgu informację? Docierała ona poprzez stymulację magnetyczną do kory wzrokowej uczestnika badania wyposażonego w elektrody TMS, gdzie ukazywała się mu w postaci doznania błysku światła, zwanego też fosfenem. Nazywamy nimi fantomowe wrażenia wzrokowe, generowane przez układ nerwowy. To dobrze tłumaczy, na jakim obecnie etapie rozwoju znajduje się projekt, z którym badacze wiążą duże nadzieje.

RadioZET.pl/źródło:Newsweek.com;ScienceAlert;DziennikNaukowy/AG

Zobacz także

Zobacz także