Zamknij

Netflix: 5 najlepszych dokumentów kryminalnych - wybór redakcji

Redakcja
02.01.2019 21:17
Netflix: 5 najlepszych dokumentów kryminalnych - wybór redakcji
fot. Shutterstock

Dokumenty o makabrycznych zbrodniach i ciągnących się latami sprawach sądowych dziwnie was odprężają? Na Netflixie znajdziecie ich naprawdę sporo. Specjalnie dla was wyszukaliśmy 5 perełek tego gatunku, które już dziś możecie obejrzeć w domowym zaciszu.

Netflix: najlepsze dokumenty kryminalne

Codziennie zalewają nas setki informacji na temat pobić, gwałtów, morderstw i innych zbrodni, jakich dopuszczają się ludzie w praktycznie każdym zakątku globu. Czy przemoc jest wpisana w naturę człowieka, tego nie wiemy, za to doskonale rozumiemy jak fascynujące bywa zło i jego podglądanie, szczególnie na ekranie. Dobrze wie to także Netflix, gdzie nie brakuje dokumentów w konwencji "true crime", opowiadających intrygujące historie makabrycznych nieraz zbrodni. Jak myśli seryjny morderca i na jakiej podstawie można udowodnić czyjąś winę? Zapewniamy, od tych 5 tytułów trudno się oderwać!

Zobacz także

Zobacz także

1. Josef Fritzl: Potwór z Amstetten

Kim może być człowiek o wyglądzie przeciętnego, starszego pana z wąsem, który przez dziesięciolecia więził w piwnicy i wielokrotnie gwałcił własną córkę? Historia Josefa Fritzla wstrząsnęła światem, jednak tajemnicą pozostawała geneza tak niewyobrażalnego okrucieństwa, połączona z pozornie normalną, codzienną egzystencją potwora w ludzkiej skórze. Krótki, ale treściwy dokument na ten temat - "Josef Fritzl: Monster of Amstetten" zdradza kulisy tego, jak w człowieku rodzi się tak wyrafinowane zło. Od dzieciństwa zakorzenionego jeszcze w czasach nieludzkich zachowań wojennych (zaręczamy, ten fakt jak i dzieciństwo Fritzla wiele tłumaczą) po niezdrową relację z matką i skłonności do dominacji, kończąc na pomijanej często w tej historii postaci żony Fritzla. Wypowiada się m.in jej siostra, próbując wyjaśnić jakim cudem pod podłogą zwykłego domu mogło kryć się prawdziwe piekło uwięzionej. Mocna rzecz a w dodatku - nieprzegadana! Twórcom udało się utrzymać rzeczową narrację bez sięgania po patos. Brawo!

fritzl
fot.

Zobacz także

2. Audrie&Daisy

Dokument opowiada historię dwóch przypadków gwałtów na nieletnich. Pamiętacie samobójstwo 15-letniej Audrie Pott z 2012 roku, spowodowane dręczeniem w mediach społecznościowych? Dokument "Audrie&Daisy" skupia się w dużej mierze na jej przypadku. Nastolatka upiła się podczas imprezy ze znajomymi, gdzie seksualnie wykorzystało ją trzech jej starszych zaledwie o rok kolegów. Na tym ich okrucieństwo się nie skończyło - na ciele praktycznie nieprzytomnej i roznegliżowanej dziewczyny powypisywali markerami obraźliwe hasła, by potem zrobić jej zdjęcia i opublikować je w sieci. Dalsza część tej historii to już niemal klasyczny przykład tego, jak toksyczne potrafią być social media. Podpalenie domu, szykanowanie w szkole, tysiące obrzydliwych komentarzy i filmików w sieci...Audrie nie wytrzymała presji - jeszcze w tym samym roku powiesiła się w swoim pokoju. Wszystkie wspomniane w dokumencie historie koncentrują się na tym, jak wygodnie i bezpiecznie krzywdzić innych, samemu będąc ukrytym za ekranem, a także na tym, na ile poważnie jako społeczeństwo podchodzimy do kwestii traktowania kobiecego ciała z szacunkiem i jak postrzegamy zbrodnie na tle seksualnym. Tak, po tym seansie możecie nie być w najlepszym nastroju ale zapewniamy, trudno się będzie oderwać. A jeśli wciąż szukacie odpowiedzi na pytanie, co stało się z internetem jako narzędziem dobra i demokratycznego dostępu do wiedzy, ten dokument przyniesie wiele odpowiedzi. Ewidentnie coś poszło nie tak.

Zobacz także

3. 22 Lipca

Choć ten tytuł to akurat film oparty na faktach, a nie dokument, nie mogło go zabraknąć w naszym zestawieniu. "22 July" opowiada historię zbrodni Andersa Breivika, który zasłaniając się ekstremistyczną prawicową ideologią dał upust fantazjom swojego chorego umysłu, wysadzając w powietrze budynek (śmierć poniosło wtedy 8 osób) a następnie otwierając ogień do uczestników obozu młodzieżówki norweskiej Partii Pracy, w wyniku czego zginęło 69 osób, a 33 zostały ranne. Dobrze zmontowany, oszczędny w zabiegach film starannie portretuje nienaturalny wręcz spokój masowego mordercy, który kontrolę nad sobą traci tylko raz - podczas przesłuchania swojego idola, który zeznając w sądzie podkreślał, że Breivik był zbyt mało inteligentny, aby móc dowodzić jakąkolwiek polityczną grupą. Kto sprawą się kiedykolwiek interesował, oglądając nagrania zeznań czy czytając o toksycznym i bolesnym dzieciństwie Breivika (jego rodzina znajdowała się pod opieką kuratora społecznego, a matka mordercy miała udowodnione zaburzenia psychiczne, które rozładowywała na synu), ten podczas oglądania będzie mógł skupić się na zupełnie innym wątku niż dotychczas. Sporą część narracji poświęcono perspektywie jednej z ofiar strzelaniny. Jak żyć dalej, kiedy na własne oczy widziało się śmierć przyjaciół? Czy traumę i trwały uszczerbek na zdrowiu można pokonać? Jak zeznawać w sądzie, stojąc zaledwie kilka metrów od osoby, która to wszystko spowodowała? Na doniesienia o absurdalnych pretensjach odsiadującego wyrok 21 lat więzienia w odosobnieniu Breivika, takich jak brak nowej konsoli PlayStation od razu spojrzycie inaczej. Ciarki na plecach.

Zobacz także

4. Bardzo Dziki Kraj

To naszym zdaniem absolutny hit obecnej ramówki Netflixa. Kilkuodcinkowy, znakomicie zrobiony dokument opowiada nieco już zapomnianą historię sekty Osho. Przybyli z Indii, by wykorzystać luki w konstytucji Stanów Zjednoczonych i na terenie jednego ze stanów założyć...własne miasto, pod przywództwem swojego guru, Bhagwana jeszcze zanim ten przybrał przydomek "Osho". Jak zebrać grupę ludzi tak oddanych, że samodzielnie wybudują lotnisko, domy, ulice i pozostałą cześć miejskiej infrastruktury bez żadnej wiedzy na ten temat czy wynagrodzenia? Czy można szerzyć idee wolnej miłości i cokolwiek oryginalnych zasad życia w taki sposób, aby zarobić na tym miliony? A w końcu, jak z premedytacją otruć kilkaset osób w miasteczku obok, a to wszystko balansując na granicy legalności? Dokument w fascynujący sposób kreśli detaliczny obraz tego, jak rodzi się religijna sekta i na czym polega manipulacja umysłami. A że powiedzenie "mężczyzna jest głową, a kobieta szyją" przez niektórych jest brane zbyt bardzo do serca, na talerzu zostaje nam także podana postać charyzmatycznej i pozbawionej skrupułów kobiety, która praktycznie stworzyła Osho. Uwaga, "Wild Wild Country" to pozycja na dłuższą wolną chwilę - gwarantujemy, na jednym odcinku się nie skończy. 

Zobacz także

5. Amanda Knox

Jeśli ujęło was "Making a Murderer", "Amanda Knox" również powinna przypaść wam do gustu. Jak oszukuje system sprawiedliwości i jak manipuluje się dowodami? Przypadek Amandy Knox, która spędziła prawie 4 lata w więzieniu, niesłusznie skazana za rzekome morderstwo swojej współlokatorki, zanim doczekała się uniewinnienia przeraża przypadkowością, z jaką życie stawia nas czasem w nieodpowiednim miejscu i czasie. To także okazja, aby dowiedzieć się, co sama zainteresowana ma do powiedzenia o historii, która obiegła media na całym świecie. Choć przyznajemy, dynamika tytułu akurat nie zrobiła na nas specjalnego wrażenia trudno odmówić "Amandzie Knox" szczegółowości i wyczucia. Kto po prostu lubi dokumenty true crime, dla tego to powinna być pozycja obowiązkowa - nie od dziś wiadomo, że najlepsze historie pisze życie.

RadioZET.pl/AG

Zobacz także