Zamknij

Niesamowite roboty-pszczoły. Potrafią zapylać kwiaty!

Redakcja
26.06.2018 18:29
Niesamowite roboty-pszczoły. Potrafią zapylać kwiaty!
fot. YouTube

Ginięcie pszczół to coraz poważniejszy problem. Świat nauki pracuje nad nim nie od dziś - japońskie mechaniczne owady mogą pomóc uzupełnić braki w liczebności naszych małych, pasiastych przyjaciół.

Mechaniczne pszczoły-roboty

Japoński wynalazek to odpowiedź na problem ginięcia pszczół. Jest bardzo poważny - zdaniem naukowców zjawisko masowego wymierania tych owadów może zaważyć na losach całej ludzkości. Technologia nie stanowi tu wcale najlepszego rozwiązanie, lepsze jednak takie, niż żadne. Dlatego mikrodron RoboBee to całkiem ciekawy projekt. Ważące zaledwie 60 mg urządzenie nie tylko świetnie imituje pszczeli lot, ale potrafi nawet lądować na wodzie oraz...pływać.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Pszczoły-roboty potrafią zapylać kwiaty

Technologię pokazali po raz pierwszy w 2017 roku badacze z Uniwersytetu Harvarda. Jak podkreślają, sztuczne owady mogłyby pomóc uzupełnić braki w liczebności prawdziwych pszczół. Potrafią zapylać kwiaty. Wszystko dzięki opracowanej pod okiem dr Eijiro Miyako technologii przenoszenia pyłków z kwiatka na kwiatek z wykorzystaniem lepkiego żelu oraz końskiego włosia. Największym wyzwaniem pozostaje wciąż udoskonalenie mechanicznej pszczoły w taki sposób, aby jak najbardziej przypominała swój naturalny pierwowzór. Dzięki temu ma być kompletnie nieinwazyjna dla środowiska i innych zwierząt.

MAMY TEŻ DLA CIEBIE:

RadioZET.pl/źródło:Techly;NationalGeographic/AG