Zamknij

Nietypowa innowacja w Mysłowicach. Do czego przydadzą się inteligentne pojemniki na śmieci?

Redakcja
26.09.2018 15:15
Nietypowa innowacja w Mysłowicach. Do czego przydadzą się inteligentne pojemniki na śmieci?
fot. Shutterstock

Jeśli zastanawiacie się, po co komu inteligentne pojemniki na śmieci, tłumaczymy, czemu mogą okazać się bardziej pożyteczne, niż wam się wydaje.

W Mysłowicach staną inteligentne pojemniki na śmieci

Tzw. Internet of Things (IoT) bywa traktowane lekceważąco. Faktycznie, nie ma raczej potrzeby, aby ekspres do kawy pouczał was, kiedy powinniście się jej napić, a jednak działanie niektórych prostych przedmiotów podpięty internet może naprawdę usprawnić. W przypadku inteligentnych pojemników na śmieci, jakie mają pojawić się w Mysłowicach sens niecodziennej innowacji jest prosty do rozgryzienia. Ile razy widzieliście dramatycznie przepełnione kubły na śmieci, czekające w towarzystwie rozrzuconych obok, pełnych worków na to, aż zlituje się nam nimi lokalny zakład usług komunalnych? Szczególnie latem unoszący się w powietrzu średnio sympatyczny zapach leżących śmieci to prawdziwa gratka dla okolicznych lokatorów. Inteligentne pojemniki dadzą po prostu znać, kiedy będą pełne i gotowe do opróżnienia. 

Zobacz także

Projekt wspiera Orange Polska

Pilotażowy projekt powstał przy współpracy Urzędu Miasta Mysłowice i Orange Polska. Marka testuje w ten sposób możliwości swojej technologii CAT-M1. Jak to działa? System pozwala na podpięcie do sieci nawet miliona urządzeń na kilometr kwadratowy. Są one w stanie przesyłać pomiędzy sobą informacje takie jak właśnie sygnał, którym będą dawać znać o konieczności ich opróżnienia. Co więcej, technologia charakteryzuje się niskim poborem energii oraz wzmocniona siłą sygnału, co sprawia, że przesył danych nie ucierpi nawet jeśli obiekt będzie znajdował się np. w piwnicy. Według Orange Polska mysłowickie testy to jeden z pierwszych elementów budowy miast zgodnie z ideą smart city w naszym kraju. Sami zobaczycie, że takie śmietniki za parę lat będą po prostu normą.

RadioZET.pl/źródło:KomputerŚwiat/AG

Zobacz także