Zamknij

Jeśli masz smartfona ze starszą wersją Androida, powinieneś uważać na te aplikacje!

Redakcja
16.02.2018 10:51
Jeśli masz smartfona ze starszą wersją Androida, powinieneś uważać na te aplikacje!
fot. pexels

Nowy wirus atakuje starsze wersje systemu Android. Jeśli więc nie posiadasz Androida 6.0 lub nowszego, wystrzegaj się tych aplikacji.

Zagrożenie o nazwie „AndroRAT” zostało wykryte w wielu fałszywych aplikacjach przez zespół do spraw cyberbezpieczeństwa z firmy Trend Micro.

Szkodliwy program instaluje się w tle przy okazji instalacji takich aplikacji jak TrashCleaner czy chińskojęzycznej wersji kalkulatora. W sieci jednak dostępne są tysiące aplikacji, które mogą posiadać to zagrożenie wbudowane w instalator .APK. Jeśli chcesz być bezpieczny, instaluj aplikacje jedynie ze sklepu Play, który jest sprawdzany przez Google.

Czego może dokonać takie złośliwe oprogramowanie? Może wydawać polecenia innym aplikacjom, przejmować hasła do sieci bezprzewodowych, robić zrzuty ekrany i przesyłać je na serwery hakerów, a także nagrywać nasze rozmowy i przechwytywać wiadomości. Wirus jest również na tyle niebezpieczny, że potrafi bardziej dotkliwie inwigilować naszą prywatność przez używanie naszego aparatu do robienia zdjęć i kręcenia materiałów wideo.

Na wirus nie są na pewno podatne urządzenia, które otrzymały łatki bezpieczeństwa wydane w kwietniu 2016 roku. Jeśli więc twój smartfon posiada aktualizację wydaną po tej dacie, jesteś bezpieczny. W przeciwnym razie radzimy unikać instalowania aplikacji spoza zaufanego źródła, jakim jest oficjalny sklep Google Play.

Zagłosuj

Korzystasz z dodatkowego oprogramowania do ochrony systemu mobilnego?

Liczba głosów:

RadioZet.pl/AM