Zamknij

Nowy abonament RTV będzie powiększony o „podatek od piractwa”?

Redakcja
27.06.2017 10:30
Nowy abonament RTV będzie powiększony o „podatek od piractwa”?
fot. materiały prasowe

Producenci i importerzy sprzętu elektronicznego proponują, żeby do opłaty audiowizualnej doliczyć opłatę reprograficzną, zwaną powszechnie (choć nie do końca słusznie) „podatkiem od piractwa”.

Opłata reprograficzna stanowi między 1 a 3 procent ceny wybranych urządzeń i nośników danych – płacimy nią kupując pamięci USB, dyski twarde, czyste płyty Blu-ray i DVD, a także nagrywarki, skanery i kserokopiarki.

Zebrane w ten sposób fundusze przekazywaną są organizacjom zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi, między innymi do ZAiKS-u, a te dystrybuują je wśród zrzeszonych artystów jako wynagrodzenie za zgodne z prawem (między innymi na zasadzie dozwolonego użytku osobistego) kopiowanie legalnie pozyskanych utworów.

Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT zaproponował, żeby opłata reprograficzna stała się częścią planowanej na 2019 rok opłaty audiowizualnej – następczyni abonamentu RTV mającej być pobieraną co miesiąc od każdego podatnika.

- Wprowadzenie powszechnej opłaty, płaconej w ramach opłaty audiowizualnej, spowodowałoby, że beneficjentami staliby się wszyscy artyści, a nie tylko ci zrzeszeni w różnych stowarzyszeniach. Taki system byłby sprawiedliwy oraz godził interesy zarówno twórców, jak i konsumentów – tłumaczy Michał Kanownik, prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska”.

Zagłosuj

Wiedzieliście, że płacicie opłatę reprograficzną?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/MT