Zamknij

Operatorzy będą wysyłać SMS-y ostrzegające przed groźną pogodą

Redakcja
02.07.2018 11:55
burza nad miastem
fot. Januszartur, CC BY-SA 3.0

Ministerstwo Cyfryzacji wraz z operatorami komórkowymi uruchomiło pilotażową fazę systemu ostrzegania przed groźnymi zjawiskami pogodowymi – przed burzą czy nawałnicą mieszkańców zagrożonej okolicy ostrzegą SMS-y.

System ostrzegawczy, nadzorowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, wystartuje 12 grudnia 2018 roku – wtedy zacznie obowiązywać regulującego jego działanie prawo. Operatorzy komórkowi zgodzili się jednak wdrożyć funkcjonalność wcześniej, tak by ostrzegać Polaków przed niebezpieczeństwem jeszcze w trakcie wakacji.

- Zależało nam bardzo, by okres wakacyjny, który w Polsce jest najbardziej newralgiczny pod względem gwałtownych zjawisk pogodowych, wykorzystać do testów systemu. To pozwoli nie tylko na zmniejszenie ryzyka związanego np. z nawałnicami, ale także na optymalizację samego systemu – podkreślił Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Operatorzy komórkowi na zlecenie dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wysyłać będą bezpłatnie SMS-y do wszystkich, którzy znajdują się na terenie wskazanym jako zagrożony.

Mogą to być burze i nawałnice – szczególnie w lecie – lecz także na przykład duże ochłodzenia czy porywiste wiatry.

SMS z ostrzeżeniem przed burzą

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które ma być odpowiedzialne za zlecanie emisji ostrzegawczych SMS-ów, będzie monitorować sytuację w kraju 24 godziny na dobę.

- Informacje otrzymujemy od różnych podmiotów krajowych i zagranicznych. Podobny mechanizm będzie funkcjonował w przypadku komunikatów o zagrożeniu dla ludności. Ministrowie, kierownicy urzędów i instytucji centralnych oraz wojewodowie będą przekazywali informacje o zagrożeniu do RCB, które przekaże ją operatorom telekomunikacyjnym do niezwłocznego i nieodpłatnego wysłania - powiedział Krzysztof Malesa, zastępca dyrektora RCB.

Początkowo ostrzeżenia będą wysyłane do wszystkich mieszkańców województwa, na terenie którego stwierdzono zagrożenie – operatorzy komórkowi pracują nad rozwiązaniami, które pozwoli zawęzić grupę odbiorców do tych naprawdę zagrożonych.

Zagłosuj

Czy SMS-y ostrzegawcze to dobry pomysł?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/MT