Zamknij

Oszustwo "na płatności PayU". Na jakie linki warto uważać? [LISTA LINKÓW]

Redakcja
05.03.2019 14:54
Oszustwo "na płatności PayU". Na jakie linki warto uważać? [LISTA LINKÓW]
fot. Shutterstock

Regularnie ostrzegamy was przed kolejnymi metodami oszustów. Niestety, pojawia się ich tak wiele, że często trudno nie dać się nabrać. Na jakie linki warto więc zwrócić uwagę niezależnie od rodzaju wysyłanych fałszywych wiadomości? Przestępcy podszywają się pod różne instytucje, jednak często korzystają z tych samych linków. Tłumaczymy, które powinny wzbudzić wasze podejrzenia od razu!

Z jakich metod korzystają internetowi naciągacze?

Przestępcom na pewno nie brakuje kreatywności, jeśli chodzi o nowe metody próby wyłudzenia waszych danych np. do logowania do systemów bankowości internetowej. A to podszywają się pod ZUS, a to rozsyłają fałszywe wiadomości o rzekomym wszczęciu postępowania komorniczego... Wystarczy chwila nieuwagi lub umiejętnie napisany tekst i klikamy w link, który powoduje zainfekowanie naszego urządzenia złośliwym oprogramowaniem. Jak skutecznie i na pierwszy rzut oka rozpoznać, że mamy do czynienia właśnie z taką sytuacją? Eksperci CERT Orange podpowiadają, jakie rodzaje linków niemal na pewno oznaczają kłopoty. Poniższe zdjęcie prezentuje konkretne przykłady, zebrane tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni!

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET 

linki
fot. CERT Orange

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Widzisz taki link? Nie klikaj w niego!

Aby móc samemu z dużą dozą prawdopodobieństwa określić, czy mamy do czynienia z podstawioną stroną, wystarczy czasem poświęcić chwilę uwagi na sprawdzenie jej domeny. Przykładem może być jedna z tych już zablokowanych:

  • hxxps://przelew.oplacamy.ml 

Końcowe "ml" ma przypominac dobrze znane nam "pl", usypiając naszą czujność. Domena w rzeczywistości jest przypisana do afrykańskiego państwa Mali. Kolejną, na jaką eksperci polecają zwrócić uwagę jest np. ta:

  • hxxp://sprawa2918430.pvv.pl/

Niestety, w tym przypadku będzie już nieco trudniej. Adres pvv.pl to również skracarka linków, co pozwala przypuszczać, że internetowi naciągacze szykują właśnie kolejną ofensywę na użytkowników sieci. Warto zapamiętać, że taka końcówka adresu powinna automatycznie wzmóc waszą czujność! 

RadioZET.pl/źródło:CERTOrange;Security.pl/AG

Zobacz także

Zobacz także