Zamknij

Oszustwo "na pożyczkę". Naciągacze wiedzą, jak wzbudzić panikę

Redakcja
27.11.2018 17:55
Oszustwo "na pożyczkę". Naciągacze wiedzą, jak wzbudzić panikę
fot. Shutterstock

Dostając taką wiadomość niejedna osoba może wpaść w panikę. Dostałeś SMS-a z informacją o "przyjęciu zlecenia pożyczki pieniężnej w kwocie 20 tys. zł"? Spokojnie, nikt nie próbuje wziąć kredytu na wasz dowód osobisty. To tylko kolejne oszustwo! Przestępcy podszywają się pod Profil Zaufany.

UWAGA! Nowe oszustwo "na pożyczkę" zbiera pierwsze ofiary

Tym razem oszuści bazują na naszym strachu przed kredytami i "chwilówkami", branymi przez internet na cudze dane. Przestępcza praktyka dotyczy szczególnie osób, które niedawno zgubiły dowód osobisty, lub im go skradziono i jeszcze go nie zastrzegły (przypominamy, najlepiej zrobić to natychmiast). Niestety nawet ci odbiorcy krążącego od niedawna SMS-a, którzy swoje dokumenty nadal posiadają w komplecie mogą wpaść w panikę po otrzymaniu wiadomości informującej o "przyjęciu zlecenia pożyczki pieniężnej w kwocie 20 tys. zł". Pieniądze mają być wypłacone w ciągu godziny, a jeśli pożyczkę chcemy anulować, niezbędne jest kliknięcie w podany w SMS-ie link. 

profilzaufany-online
fot. Niebezpiecznik.pl

To oczywiście kolejne perfidne oszustwo.

Zobacz także

Zobacz także

Nie klikajcie w linki w wiadomościach!

Większość naszych czytelników doskonale wie, czego najlepiej unikać, aby nie paść ofiarą drobnych internetowych przestępców. Wiemy, że regularnie sprawdzacie nasze doniesienia na ten temat również po to, aby ostrzec innych. Dlatego jeszcze raz przypomnimy, że najlepiej nie klikać nigdy w linki zawarte w wysyłanych nam mailach i wiadomościach, a przynajmniej najpierw warto sprawdzić ich URL. Jeśli podany link ma odnosić nas do strony naszego banku, lub panelu szybkich płatności, nie można robić żadnych wyjątków! Adres strony internetowej banku ZAWSZE wpisujemy ręcznie. Tym razem oszuści podszywają się pod Profil Zaufany. Kto jeszcze nie wnioskował za jego pośrednictwem (zakładamy, że będzie to znakomita większość użytkowników, którzy otrzymają fałszywy SMS), ten prawdopodobnie będzie wolał chociaż sprawdzić, czy aby na pewno nie dzieje się nic złego. A to już pierwszy błąd... Oto, gdzie przeniesie nas nieopatrzne kliknięcie.

profil-zaufany-online
fot. Niebezpiecznik.pl

Jak pewnie się domyślacie, dziwnym trafem opcja logowania się za pomocą "podpisu kwalifikowanego" nie działa, za to ta za pośrednictwem bankowości elektronicznej już jak najbardziej.

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

NIGDY nie podawajcie danych dostępowych

Od tego momentu złodzieje korzystają już z ogranych metod. Fałszywa strona do logowania się do banku PKO wygląda znajomo? O to właśnie chodziło przestępcom.

pz-pko
fot. Niebezpiecznik.pl

Kto postanowi się jednak spróbować zalogować, ten poda złodziejom pomocną dłoń, dając im dane dostępowe konieczne do dodania "Odbiorcy Zaufanego" do waszego konta bankowego. Wystarczy paręnaście minut, abyście pożegnali się ze wszystkimi pieniędzmi. Dlatego apelujemy - podejrzane maile i SMS-y zawsze lepiej sprawdzić w sieci lub od razu usunąć.

RadioZET.pl/źródło:Niebezpiecznik.pl/AG

Zobacz także

Zobacz także