Zamknij

PKO BP ostrzega klientów. Fałszywe linki do płatności w SMS-ach

Redakcja
28.02.2018 10:42
pexels (na zdjęciu kobieta czytająca wiadomość SMS na smartfonie)
fot. pexels (na zdjęciu kobieta czytająca wiadomość SMS na smartfonie)

Wiadomości SMS rzekomo pochodzące od operatorów w rzeczywistości mogą spowodować spore straty finansowe.

Jak możemy przeczytać w  oficjalnym oświadczeniu PKO Banku Polskiego, fala fałszywych wiadomości SMS rozsyłana jest na telefony Polaków.

Fałszywe wiadomości SMS z informacją od operatora

Nadawcy fałszywych wiadomości tekstowych podszywają się pod operatorów komórkowych i informują o konieczności opłaty drobnego zadłużenia. Jak informuje bank, treść przykładowej wiadomości wygląda następująco:

Nieuregulowanie zadłużenia w kwocie 6 zł spowoduje zablokowanie połączeń. Link do płatności ważny 2h.

Umieszczony w wiadomości SMS prowadzi jednak użytkownika do podrobionej strony pośrednika płatności Dotpay. Po wybraniu spośród dostępnej listy płatności (nasz bank lub opłacenie poprzez kartę płatniczą) strona przekierowuje na fałszywą stronę transakcyjną danego banku.

Uwaga! Podanie na takiej stronie naszych poufnych danych (w tym danych logowania, kodów autoryzacyjnych) jest pierwszym etapem zagrażającym bezpieczeństwu naszych środków pieniężnych.

pko bp
fot. źr. PKO BP - podrobiona strona płatności

Cyberprzestępcy wykorzystują te dane do wykonywania zaufanego profilu płatności w banku i regularnego zlecania transakcji wychodzących z rachunku klienta.

Według PKO BP podobne przekręty można ostatnio spotkać na Facebooku (hakerzy podszywają się pod naszych znajomych po przejęciu dostępu do ich konta w usłudze), a także przez portale aukcyjne, jak np. OLX.

Bank ostrzega, żeby nie przechodzić do stron banków za pośrednictwem udostępnionych przez wiadomości SMS, e-mail lub znajomych linki. Należy również sprawdzać poprawność adresu www danej strony bankowej, a także upewnić się, czy posiada ona poprawne zabezpieczenia przed kradzieżą danych (ikonka kłódki przed adresem www w przeglądarce internetowej).

Zagłosuj

Otrzymałeś taką wiadomość?

Liczba głosów:

RadioZet.pl/AM